Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C

Pavel Benedikt Stránský: Kněz ze Zlína chytal brutální vrahy!

Autor: sč - 
21. ledna 2015
17:18

Jako policista chytal brutální vrahy, jako farář starokatolické církve káže věřícím. Benedikt Stránský (36) se po deseti letech u policie stal novým mluvčím krajské policie Zlín.

Skloubit chytání vrahů a kázání jde prý velmi dobře. Dokonce říká, že obě pozice se navzájem podporují. „Jako duchovní žiju mezi lidmi a jako policista jsem vstupoval při vyšetřování mnohem hlouběji do jejich životů, což si nemohu dovolit jako farář. Práce policisty mi v duchovním poslání zase pomáhá v tom, že za mnou chodí lidé s problémy a dokážu jim lépe poradit, nasměrovat je k cestě pomoci,“ svěřil se.

 K církvi mu prý pomohly Foglarovy knihy, k práci policisty ho zase přivedl Sherlock Holmes. „Ve Foglarovkách bylo nadšení pro spravedlnost a krása. To jsem poznal v církvi. Impulsem stát se kriminalistou byl zase román Arthura Conana Doyla o Sherlocku Holmesovi," uvedl.

 Stránský je jedním z pěti policistů u nás, který je zároveň duchovním. Po ZŠ chtěl na policejní školu v Holešově, ta ale nepřijímala. Po maturitě se pustil do studia Teologické fakulty v Olomouci. V roce 2003 byl vysvěcen na kněze starokatolické církve. Na pedagogické fakultě později vystudoval český jazyk, literaturu a speciální pedagogiku. Mezitím v roce 1999 nastoupil k policii. Od pochůzkáře se dostal až ke kriminálce, kde působil 10 let. Stal se vrchním komisařem. Podílel se na objasnění řady brutálních činů.

V roce 2011 například vyřešil vraždu maturantky Martiny (19) v Hulíně, kdy ji údajný milenec Lukáš Kopecký brutálně podřízl. „Den po vraždě jsem ho vyslýchal a třepal mi rukou s tím, ať vraha chytíme. Jeho přání jsme splnili. Setkal jsem se s ním ale již před lety, když ve škole zbil spolužáka,“ vzpomenul. O rok dříve zase dopadl vraha ženy z Otrokovic. Manžel ji uškrtil šňůrou od nabíječky k mobilu a do pochvy ji strčil ovladač na televizi a mobil.

 

 

Co je starokatolická církev?

 

V 19. století se oddělila od římskokatolické. Nesouhlasila s některými doktrínami, především s papežskou neomylností. Na Zlínsku má okolo 80 příznivců. V ČR je 1 700 starokatolíků.

ochman ( 21. ledna 2015 19:06 )

36 let ? Vypadá na 55 let

zigzag ( 21. ledna 2015 17:23 )

Tak takový debily policie fakt potřebuje

Zobrazit celou diskusi