Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Zkáza letounu AirAsia, na jehož palubě zahynulo 162 lidí: Potápěči vytáhli druhou černou skříňku!

Autor: ČTK - 
13. ledna 2015
09:05

Potápěči vytáhli z moře druhou černou skříňku letadla AirAsia, které se zřítilo před více než dvěma týdny v Jávském moři se 162 lidmi na palubě. Záznamník pro nahrávání komunikace v pilotní kabině byl nalezen nedaleko místa, kde potápěči v pondělí vyzvedli černou skříňku nahrávající letové údaje.

Záznamník se nyní nachází na palubě lodi indonéského námořnictva. Očekává se, že bude přepraven do hlavního města Jakarty k analýze, uvádí se ve zprávě, ze které citovala agentura Reuters. Vyšetřovatelům ale může trvat až měsíc, než dokončí analýzu údajů z letových záznamníků.

Letadlo na lince QZ8501 zmizelo 28. prosince z radarů ani ne v polovině letu z druhého největšího indonéského města Surabaya do Singapuru. Než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídící věži, že se blíží k nebezpečným mrakům. Kvůli hustému provozu však nedostal povolení vystoupat do větší výšky. Vyšetřovatelé si myslí, že námraza pak mohla způsobit výpadek motorů.

Z Jávského moře se zatím podařilo vylovit 48 mrtvých těl. Členové pátracích týmů předpokládají, že další těla zůstala stále ještě připoutaná na sedačkách v trupu letadla. Čím později budou těla vyzdvižena, tím těžší bude identifikace obětí. To znamená další zoufalé čekání pro rodiny cestujících, kteří své blízké chtějí alespoň důstojně pohřbít. Téměř všichni cestující a členové posádky byli z Indonésie.

V ještě horší situaci ale jsou příbuzní cestujících z letadla společnosti Malaysia Airlines, které za záhadných okolností zmizelo před deseti měsíci s 239 osobami na palubě. Letoun Boeing 777 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu změnil směr a zmizel. Pátrání po něm zatím nepřineslo jedinou stopu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi