Ve Švédsku muslimy nechtějí: Během 5 dnů vypálili už druhou mešitu

Autor: dce, ČTK - 
30. prosince 2014
12:17

Ve Švédsku za poslední dny hořely už dvě mešity! V prvním případě se dokonce zranilo pět lidí. Policie počítá s úmyslným založením - po zářijových volbách tu má totiž velkou podporu krajní pravice a projevů nenávisti přibývá!

Ve Švédsku v noci na pondělí zachvátil požár mešitu na jihu země. Jde již o druhý podobný incident v posledních pěti dnech. Sdělila to místní policie, která zjišťuje, jak oheň vznikl. V zemi převažuje názor, že jde o úmyslně založený požár. Mešity ve Švédsku, kde sílí vliv krajní pravice, byly v minulých měsících terčem různých útoků. Požár v mešitě ve městě Eslöv na jihu země vypukl z dosud neznámých příčin. Byl rychle uhašen, nikoho nezranil a způsobil jen malé škody.

Naopak předchozí požár ve čtvrtek ve městě Eskilstuna západně od Stockholmu zranil nejméně pět osob. Ani zde není stále jasné, co požár způsobilo. Policie sice nejprve hovořila o tom, že někdo vhodil mezi shromážděné muslimy zápalný předmět, ale poté to zpochybnila s tím, že nemůže najít svědky.

Ve Švédsku, kde se po zářijových volbách stala radikálně pravicová strana Švédští demokraté třetí nejsilnější parlamentní formací, se příliš nedaří vyšetřovat nenávistné projevy proti přistěhovalcům. Nikdo nebyl například zadržen za namalování hákových křížů na dveře jedné mešity v září ve Stockholmu ani za listopadové rozbití okna mešity ve městě Fittja, do kterého kdosi hodil prasečí nožičky.

Incidenty se staly v době, kdy se v zemi diskutuje o imigrační politice. Debaty vyvolala krajní pravice, která požaduje, aby se o 90 procent snížil počet žadatelů o azyl, jimž je povolen pobyt v zemi. Hlavní politické strany ale trvají na tom, aby si Švédsko zachovalo svůj liberální přístup k imigraci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jiri.k ( 17. prosince 2015 15:15 )

Ale ale, co to? Že by je sluníčkářské nálady přešly? No to sice brzy, přesto pozdě. Doufám, že se to stane mementem pro naše politiky a nepřipustí, aby to došlo až takhle daleko.

jarypadlo ( 31. prosince 2014 10:35 )

Asi bude gut udělat petici o vyslání Šabatky,Kocába,Uhla a podobných co jim poradí jak na problém reagovat.

jarypadlo ( 31. prosince 2014 10:33 )

Örlická mešita z toho bude dobrý turistický cíl.Bude tam voskový Schlafenberg?

e.44 ( 30. prosince 2014 19:53 )

http://www.ivcrn.cz/prehled-mesit-a-modliteben-v-cr/

e.44 ( 30. prosince 2014 19:41 )

Pokud myslíš mešity, tak těch už tu je dávno víc než by bylo snesitelné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud