Průvodce muslimskými šátky: V Česku je budeme vídat čím dál tím častěji...

Muslimské šátky
29. 8. 2014
17:19

Česká škola či univerzita, v níž se to hemží hlavami pokrytými muslimskými šátky. Pro někoho zvláštní výjev. Pro veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou dodržení lidských práv. A pro prezidenta Miloše Zemana (69) pouze začátek. Jaké jsou rozdíly mezi muslimskými šátky? Blesk.cz vám poradí.

Jak to celé začalo? Somálská studentka Střední zdravotnické školy v Praze 10 zkontaktovala ombudsmanku poté, co jí a kamarádce zakázali nosit hidžáb – muslimský šátek zakrývající vlasy a dekolt. Žena vyznávající islám se jím halí, aby se chránila před chtíčem mužů. Školní řád totiž zakazuje jakoukoli pokrývku hlavy. Studentky se kvůli situaci dokonce rozhodla školu opustit.

Podle interního dokumentu, který získaly Lidové noviny, se Šabatová postavila na její stranu. „Střední zdravotnická škola nepřímo diskriminovala stěžovatelku, neboť jí na základně neutrálně formulovaného školního řádu zakázala nosit muslimský šátek, který je projevem jejího náboženského přesvědčení navenek,“ píše se v něm.

Nošení šátků a jiných náboženských symbolů na úřadech či ve školách je částečně zakázáno v Německu, Itálii či Španělsku. Nejvíce si s nimi »užili« ve Francii, kde navíc ženám, které chodí na veřejnosti se zakrytým obličejem, hrozí pokuta až 150 eur (4200 korun). V Česku žádné zákonné opatření není, je tak nejasné, do jaké míry mohou školy do výběru pokrývky hlavy studentům mluvit…

Jaké jsou rozdíly v muslimských šátcích?

Muslimské šátky
Závoj zakrývající obličej mimo očí. Má vícero podob a délek. Ve většině případů bývá černé barvy. Nejčastěji se s ním setkáme v zemích Perského zálivu, hlavně v Saúdské Arábii, Kuvajtu a Kataru.

Muslimské šátky

Nejčastěji zakrývá pouze vlasy a krk, ne tvář. Název pochází z arabského hajaba, což v překladu znamená »skrýt před zraky«

Muslimské šátky

Celistvý oděv zakrývající celé tělo kromě rukou a nohou. Tvář zakrývá samostatný šátek. Často se zapíná na knoflíky nebo na zip. Mívá všité kapsy a sámky a bývá ušitý z tužších látek jako riflovina, manšestr, apod.

Muslimské šátky

Dlouhý obdélníkový šál, který se omotává kolem hlavy a zapíná se na prsou. Chimar Pokrývka hlavy s otvorem na tvář. Většinou sahá až po pás, zahaluje vlasy, krk a prsa.

Muslimské šátky

Zakrývá celé tělo a je bez otvorů na ruce, doplňuje ho menší závoj na tvář. Nosí ho převážně Íránky. Odhaluje sice tvář, ale zakrývá zbytek těla až po kotníky.

Muslimské šátky

Vnější oděv, který zakrývá celé tělo i s obličejem. Má síťku na očích a nejčastěji ho nosí Afghánky. Svléká se, až když se žena vrátí domů nebo vstoupí do svatyně. Pákistánské a indické burky mohou odhalovat tvář nebo oči.

CO JE V ČESKU MUSLIMSKÉHO?

Mešity

Mešity jsou v Praze, v Kolové u Karlových Varů a v Brně, kde byla dokonce v roce 1998 otevřena první a zakázali jí mít minaret. Kromě toho je i v dalších městech víc než deset modliteben.

Rituální jídlo

V Praze i Brně jsou desítky tzv. halál restaurací s jídlem podle pravidel islámu. Působí tu i řeznictví, nabízející maso z rituální porážky dhabíha, při níž je zvíře při vědomí podříznuto a necháno vykrvácet.

Kolik věřících?

Při posledním sčítání obyvatel se v Česku přihlásilo k muslimské víře asi tři a půl tisíce lidí. Podle odhadu odborníků se tu k islámu nějakým způsobem hlásí až 20 tisíc lidí, praktikujících je zhruba jen tisícovka.

MuslimFace (book)

Na internetu založili čeští muslimové vlastní sociální síť, která funguje podobně jako Facebook. Na MuslimFace se navazují přátelství, sdílejí příspěvky, komentují události a běží diskuse.

Do škol a armády?

Muslimové v ČR chtějí učit na státních školách, zakládat své vlastní, oddávat a působit jako duchovní v armádě a věznicích. Musí sehnat 10 tisíc podpisů a nic jim v tom nebude bránit.

an.manchester ( 24. listopadu 2014 14:58 )

ty muslimky jsou tak vychovana, od malinka je jim vymyvana hlava.., ony za to svym zpusobem nemohou, nikdy nemohou z tohoto kruhu vystoupit, rodina by je okamzite nechala ci sama zavrazdila..i v nemuslimske rodine vam muze jit o zivot, kdyz nekdo z rodine je tak dominantni, ze nesnese odpor, kdo vas musi mit stale pod kontrolou..., pak vas muze sejmout i nemuslimska rodina, natoz tihle..zde i za to, ze se podiva na chlapce a rodine se to nebude libit, reknou ze jim sebrala cest a je mrtva..oni na bezne zakony vetsinou vite co..s..ou.., a to doslova..je zajimaji jejich zakony saria a ty nase se dle jejich nazoru driv ci pozdeji zcela uzpusobi jejich zakonum...proto tu jsou a siri se jako mysicky...

an.manchester ( 24. listopadu 2014 14:55 )

Sabatova ta ma koryto, naplnene po okraj, tak se pase s temi co si ty korytka take plni po okraj, ji problemy nas obycejnych lidi moc nezajimaji..vime co ji za jeji postoj bylo napriklad treba slibeno za lepsi koryto? treba se zlatym dnem? to jeste nema...a hodi se to do scenare tem co je tu budou mit ale je to nijak v tech palacich neohrozi....bezny obcan ochranku nema...oni ano..v tom je ten rozdil....

an.manchester ( 24. listopadu 2014 14:53 )

supr napad..aby nasi kluci chlapi mohli znasilnit zenu co je zahalena...no ono to co oni vymysleli je opravdu silene....kdyz to prevratime na ruby, vidime to jeste lepe..inu proc ne..jsou v nasi zemi..maji se uzpusobit nasim zakonum..jenze oni jsou v nasi zemi, aby uzpusobili nasi zemi jejch zakonum Saria..kdo to jeste nepochopil, tak by mel se sebou trosku neco delat...

an.manchester ( 24. listopadu 2014 14:49 )

to foto je zajimave, to jako ty muslimky v modrem zavojiku s prstem natrenym namodro ukazuji ty ty ty na neverici? a proklinaji je jako jezinky? nebo co to delaji? proboha? jako jezibaba co chysta lopatu pro Jenicka Marenku chteji udelat ty ty ty na pana Zemana za ty p..e a Pussy Riot jeho kamaradky? ci jak si to mame vysvetlit? muze nam to vysvetlit autor teto fotografie a spojeni tech cadorovych zen z Afghanistanu s panem Zemanem? to ho zaklinaji?

verasum ( 5. září 2014 13:19 )

Na jejich víře mi vadí jejich netolerance proti jiným náboženstvím,nebo nedejbože bezvěrcům.Absolutně jsem proti tomu,aby byli u nás jejich mešity,jejich školy. Jsou v cizí zemi,ať respektují naši kulturu.Mám dceru v Teplicích a tam je jich jako máku a mají s nima velké problémy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa