Český pilot vyhlásil únos letadla: Popletl si tlačítka!

Autor: Petr Šour, lmk - 
18. 12. 2014
18:10

To bylo haló! A na vině? Čech! Marek Pechanec (44), pilot vietnamského airbusu se 142 lidmi na palubě, signalizoval věži, že stroj byl unesen! Jen si ale popletl tlačítka.

Úterní let VN1266 z Ho Či Minova Města do centrální části Vietnamu probíhal zcela bez problémů až do chvíle, kdy český kapitán Marek Pechanec zaregistroval v 17:12 pokles tlaku v kabině. Rozhodl se proto pro prudký sestup z letové hladiny 11 000 metrů do čtyř kilometrů a nouzové přistání na hanojském letišti Noi Bai. Popletl si ovšem tlačítka a místo naléhavého případu (kód 7700) vymačkal 7500, což značí únos!

Co nastalo potom, letiště Noi Bai ještě nezažilo. Byl vyhlášen nejvyšší poplach, do akce byla zapojena všechna možná antiteroristická opatření, o situaci byla okamžitě zpravena vietnamská vláda. Panika zavládla i na palubě prudce klesajícího stroje, kde se pasažérům před očima objevily kyslíkové masky. „Báli jsme se o život,“ láteřil vyděšený mladík Bao Trung Vo.

Kapitán Pechanec nakonec s airbusem po 19. hodině normálně a bezpečně přistál. Jak jeho chybu vyhodnotí a zda za ni zaplatí, se rozhodne až po vyhodnocení letového záznamníku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

douglaston ( 3. dubna 2015 17:56 )

Ve Vietnamu pracuje jen proto, že je vzdělanější než ty a ve slově "Vietnam" nepíše "Ě" Už jen to, že to psal nějaký Šourek vypovídá o kvalitě článku

tt007 ( 16. ledna 2015 19:19 )

 ve Větnamu pracuje, proto že v česku dluží, kde se podívá.

wladyka ( 19. prosince 2014 15:06 )

 http://www.talkvietnam.com/2014/12/vn-airlines-emergency-landing-to-be-investigated/ Teď čtu pane Šoure, že to nevypadá na z ostudy kabát, alespoň pokud umíte trošičku anglicky. Možná z toho bude nakonec i medajle! Sledujeme to!

sjk1 ( 19. prosince 2014 10:18 )

Ve clanku vubec nezaznelo, ze ztrata pretlaku v kabine je velky prusvih, ktery ohrozuje zivoty vsech na palube... Proto z tohoto pohledu skvela práce obou pilotu, ze vsichni v poradku pristali. Co se tyka ostatnich informaci, detaily nezname nikdo - coz ale v pripade redaktora je vic nez smutne. Takze pane redaktore, preju Vam abyste namísto psani hlouposti nekdy delal smysluplnou praci, treba jako onen cesky pilot ve Vietnamu.

elis07 ( 19. prosince 2014 08:43 )

 Je namístě pane Šoure, abyste si zjistil fakta, vše uvedl na pravou míru a panu Pechancovi se omluvil. Nechápu, že vás baví stále poškozovat lidi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa