16 hodin strachu o život: Terorista mi v kavárně přiložil brokovnici k hlavě, říká 19letý mladík

Autor: Marian Balog, haj - 
16. prosince 2014
05:00

Vraždí po celém Středním východě a teď se hrůza z Islámského státu dostala i do západního světa! Tím, že terorista v centru australského Sydney vzal desítky rukojmích, válku přesunul přímo mezi nás!

„Jestli někdo další uteče, někdo jiný zemře,“ vyhrožoval rukojmím v kavárně v Sydney útočník Monis. Přitom držel zbraň u hlavy devatenáctiletému mladíkovi. „Ano, potřebujeme pomoc, ale to se stane jedině, když splníte jeho požadavky. Zachází s námi velmi dobře,“ musel mladý muž říci policii. Později však o traumatickém zážitku rukojmí promluvil takto: „Všichni jsme měli strach. Ani nebylo potřeba mít brokovnici u hlavy...“

V pondělí ráno kolem 09:30 vešel do kavárny Man Haron Monis a zamkl dveře. V ten okamžik se z klientů i obsluhy stali rukojmí! A v tu chvíli vlastně poprvé udeřil Islámský stát teroristickým útokem ve velkém západním městě. Hlavní podezřelý, který si vysloužil i přezdívku »Hate sheik«, tedy »nenávistný šejk«, zadržel 10 zaměstnanců kavárny a 21 zákazníků. Ozbrojen a údajně s pásem výbušnin na těle. Navíc vyhrožoval, že i v okolí jsou bomby.

Dva mrtví rukojmí

Šílenec vznesl dva požadavky: vlajku Islámského státu za každého rukojmího a rozhovor s australským premiérem Tony Abbotem (57). Premiér se s běsnícím maniakem samozřejmě odmítl spojit. Během noci se podařilo utéct dalším rukojmím a to zřejmě radikála rozčílilo. Začaly se ozývat rány podobné střelbě a policie se rozhodla zasáhnout. Po pár minutách 16hodinové drama skončilo.

Dva rukojmí při zásahu zemřeli. Při akci byl dle informací Sky News zraněn i jeden policista, samotný terorista byl zneškodněn….

Incident kolem zajetí rukojmích odsoudily místní muslimské skupiny a dokonce i země pachatelova původu, tedy Írán. Místní list The Australian ve svém úterním úvodníku napsal, že jakkoli „vyšinutá“ mohla být motivace pachatele, podařily se mu tři věci. Jednak incident vyvolal celosvětovou pozornost, jednak několik dní před Vánoci ochrnulo centrum největšího města země. Obyčejné Australany ale také probudil a lidé si uvědomili, že teroristická realita by mohla udeřit tak blízko.

Kdo byl útočník?

Man Haron Monis (†50) pocházel z Íránu a narodil se jako Manteghi Bourjerdi. Měl pestrou minulost... Byl zatčen a obviněn ze sexuálních útoků na ženy, kterým měl tenhle samozvaný šejk poskytovat »spirituální léčbu«. V roce 2013 byl obviněn spolu se svou partnerkou z vraždy své bývalé manželky Noleen Hayson Pal. Samozvaný klerik se dostal do hledáčku policie už před pár lety, když poslal otrávené dopisy rodinám padlých vojáků. Další soudní stání měl mít v únoru 2015.

petrkramnypresident ( 16. prosince 2014 09:24 )

Bu bu bu... bubák ! Bubák, bubák, bu bu... bubák !!!

jerry ( 16. prosince 2014 06:57 )

Jednalo se o předvánoční promo akci, která se díky chybnému vyhodnocení situace a neprofesionálnímu zásahu policistů zvrhla v zabíjačku.

jarypadlo ( 16. prosince 2014 05:31 )

Někdo tam vyhodnotil situaci-prý to není terorismus.Tak teď snad za ne-terorismus dostane aspoň 10 let

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud