Komunisté před 25 lety v novinách přiznali: Němci berou roha!

Autor: vr, lmk - 
11. listopadu 2014
06:11

U německých sousedů se pomalu, ale jistě hroutila železná opona. 11. listopadu 1989 už rudí bossové přiznávali, že „mnoho občanů NDR využilo otevření hranic k emigraci.“

Po zdi ani stopa!

Československé deníky se konečně probraly a začaly psát o pádu železné opony, který začal v NDR. Hlavně pak o tom, že se vláda rozhodla umožnit občanům přechod do Západního Berlína jen s »občankou«. Na Berlínskou zeď, která se začala bortit už 9. listopadu, se ale naráželo jen v kódech. „Několik set občanů hlavního města NDR a Západního Berlína narušilo hranici u Braniborské brány. Pořádek byl nastolen díky rozvážnému postupu příslušníků pohraniční stráže,“ psalo se. Nic víc… (Lidová demokracie, Rudé právo)

Československé deníky v listopadu začaly psát o pádu železné opony, který začal v NDR.

Za koruny vázání nekoupíš

Jak přiznal tehdejší trenér českých sjezdařů Pavel Zelenka, dobré vybavení šlo koupit jen za valuty. „Jsme u tradičních značek, to znamená, že například Jurko jezdí u Rossignola, Marián Bireš a Mezihradská u Atomicu, Vokatý a Milanové u Völkla… Jsme jediný tým, který používá výhradně vázání Marker,“ informoval. Na tunu těžkých lyžích Artis asi závody vyhrávat nešlo. (Práce)

Jak přiznal tehdejší trenér českých sjezdařů Pavel Zelenka, dobré vybavení šlo koupit jen za valuty.

Zakázali ho, pak opěvovali

Když zemřel slavný český básník Jan Skácel, noviny na něho vzpomínaly jen v dobrém. Přitom mu v roce 1969 zakázali publikovat a Brňák se musel uchýlit k samizdatové tvorbě. Až v roce 1989, tedy těsně před smrtí, mu začala veřejnost a strana přicházet na chuť a obdržel několik cen. (Rudé právo)

Když zemřel slavný český básník Jan Skácel, noviny na něho vzpomínaly jen v dobrém.

Stárni jako Sovět!

Sovětští gerontologové se na sklonku pádu režimu rozhodli vynalézt lék proti stárnutí! Ještě to bylo přísně tajné. Svému českému satelitu proto zatím jen prozradili tajemství čtyřiaosmdesátiletého Michaila Kotljarova, bývalého horníka. „Tady je jeho recept. Každý den, bez ohledu na počasí, si zaběhne svých deset kilometrů. Pravidelné rozcvičky na čerstvém vzduchu, otužování a racionální strava jsou samozřejmostí. Je vždy bodrý, očividně je na světě rád,“ poučili české důchodce. (Lidová demokracie)

Sovětští gerontologové se na sklonku pádu režimu rozhodli vynalézt lék proti stárnutí!
Dvě knihy za jednu cenu 39 Kč!Dvě knihy za jednu cenu 39 Kč! | Blesk

Objednejte si knihu přes SMS!

Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru: SLECHTA mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ Příklad: SLECHTA Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900 Cena každé přijaté SMS je 39 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud