Přeoperovanou žhářku z Requiem pro panenku přejel vlak! 26 žen kvůli ní uhořelo

Autor: ČTK, simao - 
5. listopadu 2014
18:00

Žhářka Eva Kováčová alias René Lízna (†46) byla na útěku z blázince, pátrala po ní policie. Žena, která podstoupila změnu pohlaví, je však po smrti. Spáchala patrně sebevraždu skokem pod vlak. Přesně před 30 lety v listopadu 1984 přitom zapálila Ústav sociální péče v Měděnci. Uhořelo tam 26 chovanek a děsivý příběh se stal předlohou pro Renčovo Requiem pro panenku.

René (v minulosti chovanka Eva) odešel z psychiatrické nemocnice v Brně v pátek 25. července na vycházku, ale už se nevrátil. Hledala ho i policie. Jak uvádí deník Aha!, nakonec ho našli mrtvého. Svůj život ukončil patrně dobrovolně skokem pod vlak. Utrpěl devastující zranění. „Poznat byl na snímcích především zásluhou jizev a tetování na hrudníku, které si nechal odstranit,“ prozradil Aha! jeho zdroj.

„Mohu potvrdit, že jsme ukončili pátrání po muži, ročník 1968, který měl nařízenou ústavní léčbu z důvodu žhářství. Zemřel patrně pod koly vlaku,“ prozradila deníku brněnská policejní mluvčí Andrea Straková.

26 chovanek uhořelo v ústavu

René stál přitom za požárem, který zachvátil ústav na Chomutovsku. Počtem obětí patří mezi nehorší neštěstí v poválečném Československu. V plamenech tehdy zahynulo 26 mladých žen, vesměs bezmocných, mentálně postižených klientek zařízení. Oheň založila tehdy šestnáctiletá Eva, která přitom do podobného zařízení vůbec nepatřila. Jenže s impulzivní a nezvladatelnou dívkou si tehdejší úřady neuměly poradit jinak.

Tragická událost posloužila začátkem 90. let jako inspirace režisérovi Filipu Renčovi, který natočil úspěšný film Requiem pro panenku. Skutečná žhářka se ale rozhodně nepodobala hlavní filmové postavě, kterou ztvárnila Aňa Geislerová. Dívka z romské rodiny zažila kruté dětství včetně týrání a pokusu o znásilnění vlastním otcem... Také poměry v ústavu na Měděnci byly podle řady pamětníků mnohem lepší, než jak je vykreslil film z roku 1992. Renč sám říká, že mu požár posloužil jen jako inspirace a o věrné zachycení události mu vlastně nešlo.

Podpálila i byt v činžáku

O tom, co se osudné podzimní noci v Měděnci stalo, dodnes existuje několik verzí. Jasná jsou ale základní fakta: požár založila Eva podpálením skříní, kvůli zamčeným telefonům trvalo poměrně dlouho, než se o události dozvěděli hasiči. Dřevěná budova neměla nouzové východy a dívky, které v ústavu žily, nebyly schopné samy včas utéct.

Žhářka pak v listopadu 1989 prodělala změnu pohlaví. Již jako René při vzpomínkách na tragédii tvrdila, že po založení ohně běžela varovat personál, který jí však neuvěřil a dal jí nejprve léky na uklidnění. Podle některých svědků události však před založením požárů zamkla své spolubydlící na pokojích. Komunistický režim se o požáru příliš nešířil (například Rudé právo mu věnovalo několik řádek v černé kronice), za viníky pak soud označil Evu a několik osob z personálu. Nezletilá žhářka dostala pětiletý trest, z vězení však vyšla až v roce 1993. Během pobytu za mřížemi totiž opakovaně zranila strážného. V ústavu skončila poté, co zapálila byt v brněnském činžáku.

tomik007 ( 6. listopadu 2014 03:00 )

Vzdycky jsem si myslel ze to Rencz tocil o sobe - jenom jsem si nebyl jist zda to bylo pred a nebo po te operaci.

slavecek ( 5. listopadu 2014 21:17 )

Z toho co se doposud publikovalo si zacinam myslet, ze to v tom ustavu bylo uplne jinak a ze si opravdu mohli myslet, ze neni v poradku a patri tam. Takze nakonec celej Rencuv film byl jen nesmysl, kterej silne zkreslil pohled divaku na celou udalost. (dosadil tam "hezkou" a inteligentni holku, s inteligentnim vystupovanim, kterou "zle" pracovnice ustavu zamerne sikanovaly. Skutecnost? Byla to ve vsech smerech posahana romska smudla, hloupata a ulhana. Delala bordel a naschvaly a ublizovala ostatnim (dane asi traumatem z detstvi) a byla nezvladatelna.... No a jak to dopadlo uz vime.

kamii ( 5. listopadu 2014 20:28 )

Kolik tahle nádhera stála peněz ? Zabije plno lidí, vězení, blázinec, pak ji přeoperují na chlapa, zase blázinec a pak skočí pod vlak ....Může mi někdo napsat k čemu tenhle tvor byl ? Udělal - udělala něco dobrého, užitečného....alespoň maličkost ? Vůbec nechápu , kdo dal souhlas této kriminálnici k operaci pohlaví . K čemu to jako bylo dobrý ? Kolik peněz stála tahle postavička a kolik vydělala za svůj život ?

obluda.pb ( 5. listopadu 2014 20:16 )

oheň, oheň hřeje ruce barví tváře...

tgbb ( 5. listopadu 2014 18:30 )

podpálila byt i v činžáku, ta patřila hlavně do klepet nastálo za to co spáchala

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud