Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Dosud nepublikované snímky: V ohnivém pekle, které způsobil René, uhořelo 26 dívek

10. srpna 2014
05:00

Ničivý požár Ústavu sociální péče v Měděnci na Chomutovsku si před 30  lety vyžádal 26 životů. Založila ho jedna z jeho chovanek Eva Kováčová, kterou tehdejší úřady poslaly mezi mentálně postižené a choromyslné dívky neprávem. Škrtla sirkou, aby upozornila na fakt, že na tohle místo nepatří.

Eva Kováčová byla agresivní, těžko zvladatelná dívka bez rodinného zázemí. Otec ji od malička zneužíval, putovala z jednoho dětského domova do druhého. Nikde si s ní nevěděli rady. (O jejím smutném dětství čtěte ZDE)

Když bylo Evě dvanáct let, úřady se rozhodly zbavit ji školní docházky a zavřít do ústavu, kam tehdejší režim zavíral mentálně postižené dívky. Čtyři roky bojovala s vychovatelkami, které se jí za její odpor krutě mstily. Zavíraly ji do márnice, dopovaly ji koňskými dávkami tišících léků. Nakonec vše vyústilo tragédií, která neměla obdoby.

Eva Kováčová ve snaze upozornit na to, že do ústavu nepatří, zapálila papíry ve skříni. Oheň se ale rychle šířil a brzy zachvátil celou budovu. Tenkrát ji ze žhářství nikdo nepodezíral. Sama riskovala život, když z plamenů pomáhala vynášet dívky. Přiznala se až několik dnů poté. V ústavu sociální péče zaživa uhořelo 26 dívek. Tragédie byla tak hrozivá, že o ní totalitní média nesměla informovat. Fotky z místa činu se dostávají na povrch až nyní.

Žhářka putovala na devět let do vězení. Když ji propustili podstoupila změnu pohlaví. Už se nejmenovala Eva Kováčová, ale René Lízna. Hrůzy z listopadu 1984 teď už Reného ale stále doháněly. Několikrát se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Nakonec skončil v brněnské psychiatrické léčebně. Před několika týdny pacientům rozdal všechny svoje věci, odešel na vycházku a už se nevrátil. Policie po něm vyhlásila pátrání. V léčebně se ale bojí nejhoršího.

petrkramnypresident ( 11. srpna 2014 12:52 )

Tohle je hodně úchylná story...

mekanik ( 11. srpna 2014 10:23 )

to je novina.dík za upozornění.jelikož zdr.pojištovny spoustu věcí nehradí,jsou tyto sbírky samozřejmě dobrovolné,leč nezbytné.ale proč né,když si můžeme dovolit vydržovat takovéhle bastardy a ostatní povl.jinak celkem debata o ničem.udivuje mě,jakou ta mrcha rozpoutala diskuzi

mekanik ( 11. srpna 2014 10:15 )

ty mi vyhul.hezka básenˇ.vid blbínku zaostalej.

ivuska1 ( 11. srpna 2014 08:58 )

ivuska1 ( 11. srpna 2014 08:55 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud