Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Teroristé vyvíjeli bomby v zubních pastách: Američané do bojů v Sýrii nasadili novou superzbraň

Autor: ČTK, oj - 
24. září 2014
12:20

Bomby ukryté v zubních pastách, oblečení napuštěné trhavinou a teroristické útoky, které mají překonat 11. září 2001. To byla hrozba, kterou USA nemohly tolerovat. Do nové vlny náletů v Sýrii nasadily to nejlepší, co ve svém arzenálu mají. Poprvé se do ostré bojové akce dostala i nová superzbraň - stíhačka F-22 Raptor Stealth Fighter.

Americká armáda uvedla, že uskutečnila 14 náletů. Podle syrských opozičních aktivistů při úderech přišlo o život nejméně 120 radikálů, z toho asi 70 členů IS a 50 členů extremistické skupiny Chorásán, která měla vyrábět bomby ukryté v zubních pastách nebo z oblečení napuštěného trhavinou.

Vzdušná operace se odehrála ve třech vlnách: v první byly nasazeny střely Tomahawk, do druhé a třetí vlny se zapojily stíhačky, bombardéry i bezpilotní letouny. Pro útoky Američané využili své lodě v mezinárodních vodách v Rudém moři a v Perském zálivu. "Všechny letouny následně bezpečně opustily oblast útoku," uvedlo americké velitelství. Útoky směřovaly proti výcvikovým táborů islamistů, jejich výrobním kapacitám i jejich velení.

Důvodem útoku na teroristy ze skupiny Chorásán, kterou prý tvoří veteráni Al-Káidy z bojů v Afghánistánu a v Pákistánu, byl údajně fakt, že příprava atentátu někde na Západě byla prý těsně před dokončením.

Ačkoli většinu přímých útoků provedly USA samy, potvrzuje podle prezidenta Baracka Obamy účast arabských zemí, že boj proti radikálům v Sýrii a Iráku není jen americkou záležitostí. Obama rovněž uvedl, že pro porážku IS udělají USA vše, co bude třeba. Nebudou prý tolerovat existenci žádných "přístavů bezpečí". Boj proti radikálům podle Obamy nebude krátkodobou záležitostí, je ale nezbytný pro bezpečnost USA, Blízkého východu i celého světa.

Také mluvčí Pentagonu John Kirby noční nálety na cíle v Sýrii označil za "pouhý začátek". Nálety na radikály byly podle něj "velmi úspěšné" a budou pokračovat. Rozhodnutí zaútočit podle Kirbyho padlo v pondělí.

Česko podle premiéra Bohuslava Sobotky neuvažuje o tom, že by se do letecké operace zapojilo. Premiér připomněl české zásilky munice poslané do Iráku na podporu bojovníků z kurdských jednotek. "Podpořili jsme snahu o stabilizaci iráckého státu, ale nepočítáme s tím, že bychom se měli do těchto operací zapojovat," uvedl Sobotka.

 

F-22 Raptor Stealth Fighter

F-22 Raptor je nejmodernější sériově vyráběná stíhačka. Letoun používá technologii stealh. USA ho považují za jeden ze základních prvků své bojové síly. Během vývoje se od roku 2004 zřítily čtyři stroje. Dva piloti se stihli katapultovat, dva bohužel v troskách zahynuli. Celkové náklady na jedno letadlo včetně výzbroje se odhadují na 8 miliard korun.

F-22 Raptor Stealth Figter F-22 Raptor Stealth Figter | Reuters, EPA, ČTK, Twitter

lewakbob ( 24. září 2014 14:45 )

USAtey makak Obama a Reuters brainwashed sheepeople cut heads of 3 CIA agentu .... a ted inventura v Global weaponmake companies.... LIFE IS A JOKE.COM ... USAtey makak out of Whitehouse....

rastasan ( 24. září 2014 14:31 )

No to je projev.

japos22 ( 24. září 2014 14:20 )

Každou zbraň je potřeba otestovat - každý ať si to přebere.

Zobrazit celou diskusi