Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Jejich příbuzného zavraždil heparinový vrah: Odškodné nedostanou!

Známý heparinový vrah Petr Zelenka u soudu
Známý heparinový vrah Petr Zelenka u soudu  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
1. srpna 2014
11:57

Nemocnice Havlíčkův Brod nemusí zaplatit 8,8 milionu korun, které po ni požadovali pozůstalí po jedné z obětí heparinového vraha Petra Zelenky.

O zamítnutí žaloby rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, soudce Jan Fitka ji označil za nedůvodnou. Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli, soud ho za to odsoudil na doživotí. Podle Fifky se jednalo o takzvaný exces z povinností zaměstnance, za který nemocnice jako zaměstnavatel nenese odpovědnost.

"Jednalo se o naprosto nečekanou záležitost, z provedených důkazů vyplývá, že nemocnice si byla záhy vědoma, že něco není v pořádku, že dochází k zvýšenému výskytu krvácivých stavů. Nebyli nečinní, snažili se najít příčinu a přijali různá opatření," řekl Fifka. Stejně jako královéhradecký rozhodly v minulosti i ostatní soudy, které projednávaly podobné žaloby podané na havlíčkobrodskou

Soud dnes rozhodoval o původně podané žalobě, která byla postavená na tvrzení, že se nemocnice dopustila organizačních chyb a zanedbala své povinnosti. Později ji žalobci doplnili o zanedbání péče, změnu žaloby však soud již dřívějším rozhodnutím nepřipustil. Soud také uložil žalobcům uhradit náklady řízení, konkrétní částku soud určí až v písemném vyhodnocení rozsudku.

Právní zástupci žalobců tvrdili, že nemocnice mohla při správném vyhodnocení předchozích podezřelých případů úmrtí a správném léčení smrti pacienta předejít. V doplnění žaloby právní zástupci například tvrdili, že nemocnice po zjištění hematomu u pacienta měla zajistit rychlý neurochirurgický zákrok. Nemocnice však výhrady odmítala.

Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu. Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.

Soudy již v minulosti v několika případech rozhodly, že pozůstalí po obětech Petra Zelenka nedostanou od nemocnice odškodnění. Například na podzim roku 2012 Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání pozůstalých po jedné z obětí. Podle soudů havlíčkobrodská nemocnice nenese zodpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance.

ninka64 ( 1. srpna 2014 17:07 )

No v každém případě 7 lidí zemřelo a 10 mělo problémy, to už mohlo někoho kopnout, že není něco v pořádku, nemocnice má také podíl na tom co se stalo .

peterwilliams ( 1. srpna 2014 16:22 )

peterwilliams ( 1. srpna 2014 16:22 )

mortis69 ( 1. srpna 2014 16:12 )

Zato v USA soudili odškodný za to,že v návodu na použití kočárku nebylo upozornění,že se musí před složením kočárku vyndat dítě

trhnisinadledvinkou ( 1. srpna 2014 14:26 )

žádných 18 let, dostal doživotí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa