Logicky se nabízí otázka, jestli herečka byla na přezkoušení z řízení, které ve svém věku už potřebuje... „Jiřina je na některé věci jako pes! Na doklady, na řidičák, na všechna lékařská osvědčení. Bez nich by nevlezla za volant ani na vteřinu,“ řekl Blesku její kamarád a režisér Zdeněk Zelenka (58). Hereččinu pozornost za volantem a pohotovost hodnotí jako znamenité.

Vozí i vnuky!

„Vím, co říkám, sám s ní pořád jezdím!“ říká Zelenka a zdůrazňuje: „Jiřina nejvíc na světě miluje své vnuky, které vozí neustále. To si snad nikdo nemůže myslet, že by riskovala jejich život!“ Jak režisér Blesku ještě svěřil, herečka jezdí skoro zásadně terénními auty s automatickou převodovkou. „Tu si přímo zamilovala,“ říká Zelenka. „Je opravdu znamenitá řidička. Za šedesát let, co má řidičák, neměla kromě pár škrábanců, které známe všichni, žádnou vážnou dopravní nehodu,“ uzavřel její kamarád.

Senioři za volantem: Pomalí, ale o to opatrnější

U řidičů v seniorském věku se setkáváme s poruchami vnímání, prodlouženým reakčním časem, problémy při řešení složitějších situací (vyžadujících dělení pozornosti), nejednou pak s úbytkem mentálních schopností. Senioři si ovšem bývají svých omezení vědomi, snaží se je kompenzovat pomalejší, výrazně defenzivní jízdou, někdy až příliš úzkostnou snahou vyvarovat se možné chyby.

Snaží se jezdit za denního světla, za příznivého počasí, mají minimální problémy s alkoholem za volantem. Řidič-senior ovšem může mít velké problémy s řešením složitějších křižovatek, a to především za silného provozu. Může pod tlakem okolí zareagovat zbrkle, náhle vjet do dráhy vozidla majícího přednost. Rovněž tak při řešení složitějších dopravních situací může opomenout některý ze série potřebných úkonů (např. použít směrovku při odbočování), říká Bc. Roman Budský, BA ( Hons), vedoucí BESIP

Fotogalerie
8 fotografií