MAPA: Kolik procent lidí v EU mluví anglicky? Češi pohořeli...

Unikátní mapa: Jak jsou na tom Češi s anličtinou?  (Autor: Vox.com, profimedia.cz)
Autor: vk - 
11. června 2014
20:19

Do you speak English? Na otázku, zda mluvíte anglicky, ale drtivá většina Čechů zakroutí nechápavě hlavou a odejde.

Podle mapy, která ukazuje, jak lidé žijící v zemích Evropské unie (EU) ovládají tento jazyk, Češi příliš neuspěli. Anglicky se totiž domluví pouhých 27 procent z nich!

Jako podklad pro vytvoření mapy posloužila zpráva EU z roku 2012, která pojednává o Evropanech a jejich jazykové vybavenosti. A jaký byl výsledek? Zatímco v Severní Evropě s většinou lidí můžete bez obav vést konverzaci v angličtině, na Jihu je to už problém.

A výzkum nabízí i vysvětlení, proč tomu tak je. Do Švédska či Holandska se filmy dovážené ze Spojených států opatřují titulky, ale v Itálii je veškerá filmová tvorba dabovaná.

Co dále mapa ukázala? Ve Švédsku angličtinu ovládá 86 % lidí, ve Finsku je to sice o 16 % méně, i tak je to ale výsledek, o němž si například Italové mohou nechat zdát (anglicky jich hovoří 34 %). Nejhůře ale dopadli Maďaři (20 %) a Španělé (22 %). Nejlépe logicky Velká Británie (95 %) a Irsko (94%), kde je angličtina úředním jazykem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

abzk ( 12. června 2014 23:32 )

To že je jazyk světovej znamená, že je profláknutej? Ty máš dost Jinak překladač není fakt jenom na ty "profláknutý" jazyky, kozo , každej i obyč překladač jich zvládá tak od padesáti do stovky. Ale musí bejt celkem prča když se potřebuješ v cizině na něco zeptat nebo si něco objednat a vytáhneš kvůli tomu překladač

pgga ( 12. června 2014 22:58 )

Ano..chteji se ucit Rusky Jelikoz Putler je "zachrani"..a od zapadu pryc

peta66 ( 12. června 2014 20:52 )

Popřípadě se UŽ učí rusky Už abychom vypadli z EU nebo aby se rozpadla

kobyla1 ( 12. června 2014 20:45 )

V tom případě je tvé sebevědomí hodně nízké. Já tě neurážím - jen říkám pravdu, ale ta někdy halt bolí

kobyla1 ( 12. června 2014 20:43 )

V supermarketu, když jdeš nakoupit a tady na diskuzi angličtinu stejně nepotřebuješ - jinam se nepodíváš, protože jinak by tu z tebe nepadalo kolikrát takové svinstvo. Ty jsi ráda, když se domluvíš se sousedkou...a to kdoví jestli...

Zobrazit celou diskusi
Další videa