Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Súdánka odsouzená k trestu smrti: Ve vězení porodila dítě, teď ji pustí na svobodu!

Meriam Ishagová se svým mužem Danielem Wanim.
Meriam Ishagová se svým mužem Danielem Wanim.  (Autor: Facebook)
Autor: ČTK, pom - 
1. června 2014
11:16

K trestu smrti byla těhotná sedmadvacetiletá Súdánka odsouzena kvůli tomu, že konvertovala ke křesťanství. Proti rozsudku se však začali hojně bouřit ochránci lidských práv a velvyslanectví západních zemí. V úterý žena ve vězení porodila holčičku, v nejbližších dnech by však měla být propuštěna na svobodu!

Súdánka odsouzená k trestu smrti za konverzi ke křesťanství bude v příštích dnech propuštěna na svobodu. Podle agentury AFP to dnes oznámil zástupce súdánského ministerstva zahraničí. Rozsudek vyvolal ostré protesty v zahraničí.

Nad sedmadvacetiletou Meriam Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost se vrátit k islámu, což ale odmítla. Kvůli jejímu těhotenství byl výkon trestu oběšením odložen o dva roky, aby se mohla starat o novorozené dítě. V úterý porodila ve vězení holčičku.

Meriam se narodila v rodině muslimského otce. Na svou obhajobu prohlásila, že ji matka vychovala jako ortodoxní křesťanku, neboť otec s nimi údajně nežil. Zatčena byla již v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo neuznává její sňatek s křesťanem za právoplatný. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Od února je s ní v cele i její první dítě - dvacetiměsíční syn.

„Žena bude propuštěna v nejbližších dnech podle právních postupů přijatých justicí a ministerstvem spravedlnosti,“ sdělil činitel ministerstva zahraničí bez bližšího upřesnění. Podle jednoho z advokátů bylo proti rozsudku podáno odvolání, které bylo obratem podrobeno přezkoumání. Konečné vyústění kauzy se pak zdrželo kvůli chybějícím dokumentům. Zatím není jasné, zda nebude chtít žena po propuštění raději s rodinou z bezpečnostních důvodů emigrovat.

Velvyslanectví západních zemí a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali. Naposledy včera britský premiér David Cameron vyzval súdánské úřady k zrušení rozsudku, který označil za barbarský. Předtím se rozhodně proti rozsudku postavily také USA a Francie.

Pod petici organizace Amnesty International žádající jeho zrušení se podepsalo na 660 000 lidí. Súdán ochránce lidských práv na své území od roku 2005 nepouští. Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

hofihofi ( 2. června 2014 00:35 )

Pozde, je krava.

hofihofi ( 2. června 2014 00:34 )

To meli udelat predem, ze je pekna neznamena, ze neni blba a kdyz to tak privedla tak daleko,tak je.

marinella ( 1. června 2014 21:16 )

modlila jsem se za ni, by ji propustili....dekuji, ze byly vyslyseny...

djaba ( 1. června 2014 20:49 )

Tak pěknou babu bych neuhodil ani kapesníkem ,i ten její chlap je fešák .Oba vemte nohy na ramena a - fijů - pryč z toho blázince .

majojo ( 1. června 2014 20:24 )

Ale jsme členy Evropské unie a tudíž multikulturní. A katolická církev, to jsou všechno přizdisráči, kteří za peníze nastaví i ...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud