Sejdeme se v ráji! Napsaly školačky a utekly bojoval do Sýrie. Hledá je Interpol
Jsou příliš mladé a příliš krásné na to, aby se dobrovolně vrhaly do nebezpečí - a přesto je nic nezastavilo. Po dvou rakouských dívkách (15 a 16 let) teď pátrá Interpol. V dopise na rozloučenou totiž oznámily, že odcházejí do Sýrie bojovat za islám!
Ještě ani nedosáhly plnoletosti. Patnáctiletá Sabina Selimovic a o rok starší Samra Kesinovic se rozhodly, že odejdou od svých milujících rodin do Sýrie, aby podpořily boj islamistů v Sýrii. A podle dosavadních zjištěných informací tak obě dívky, jež pocházejí z rodin bosenských přistěhovalců, opravdu učinily: Z Vídně totiž odletěly do tureckého města Adana, jež se nachází nedaleko syrských hranic. Tam však stopy po nich končí.
Rakouské úřady berou obsah dopisů na rozloučenou velmi vážně. "Jsme na správné cestě. Sejdeme se v ráji," napsaly dívky přesvědčeně. A o svých úmyslech daly podle rakouského deníku Kurier vědět taky facebookovému světu. "Nemáme strach ze smrti, smrt je naším cílem," uvedly na sociálních sítích.
Další informace jsou již v rovině spekulací. Existují totiž i zprávy, že se dívky mezitím provdaly a žijí teď ve výcvikovém táboře se svými manžely, pravděpodobně příslušníky islámských džihádistů. Údajně dívky patřily do skupiny Ebu Tejma, která se řadí mezi nejradikálnější saláfisty v Evropě.
Rodiny dívek však o informacích, které kolují rakouskými médii, pochybují. "Tohle nejsou holky, to psal někdo jiný," citoval Kurier strýce jedné z nich. Její otec pak prostřednictvím médií požádal veřejnost o pomoc: "Jsme zoufalí. Žádáme všechny, aby pomohli najít naše dcery."
Do pátrání se zapojil mezitím již i Interpol. Konflikt v Sýrii mezitím nerušené pokračuje. K násilnostem a vraždění tam dochází již tři roky. Podle opozičních aktivistů proti prezidentovi Bašáru Asadovi zahynulo v občanské válce již více než 150 tisíc lidí a boje stále pokračují - před čtrnácti dny došlo k chemickému útoku, při němž utrpěly zranění desítky lidí, vyhrocuje se také situace na jordánsko-syrské hranici.
Ano mluvím také o muslim. přistěhovalcích, pokud je tedy dělíte podle náboženství... V drtivé většině jak říkáte "dobře vzdělaní lidé, životem zkoušení"... Obvykle mluví minimálně 3 jazyky (viz. anka výše) a jejich děti mají univerzit. vzdělání. Znám jich opravdu mnoho, ale nikoho kdo by neměl práci a žil z našeho sociálního systému - znovu opakuji, ten pro přistěhovalce nefunguje a nepodporuje je. Což je naprosto v pořádku. Takže pokud nemají práci, nemohou tu zůstat, neboť podmínky pro ně jsou tu velmi přísné, pokud jde například o pojištění, které si cizinec musí u nás platit. Do stejné situace jako Anglie nebo Francie se nedostaneme, toho se neobávám. Je to z toho důvodu, že jak Francie tak Anglie v minulosti kolonizovali země odkud k nim přišla vlna přistěhovalců a tím si zadělali na problémy, se kterými se dnes potýkají. Do Francie přišlo hodně arabů třeba z tuniska a Anglie jednu dobu (po rozdělení Indie na Pákistán a Indii) měla dokonce program pro přistěhovalce z těchto zemí, na základě kterého do Anglie mnoho lidí přesídlilo. Nyní tam již mají třetí generaci těchto přistěhovalců, jež se tam právem cítí doma (ty děti se tam narodili, chodili do škol, jsou tam prostě "doma"), ale zároveň tam nepatří - viz. výchova a zázemí přistěhovalecké rodiny. Pravda je na obou stranách a je to průšvih se kterým si Anglie ani Fr neví rady. Jak říkám, nevěřím, že u nás dojde k podobné situaci - ad. historie obou těchto zemí...