Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Plán šéfa Olšanských hřbitovů: Budeme tu pořádat pikniky!

Na Olšanských hřbitovech bude rušno.
Na Olšanských hřbitovech bude rušno.  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
24. května 2014
17:40

Olšanské hřbitovy, které jsou největším pohřebištěm v Praze, se víc otevřou veřejnosti. Zároveň budou k návštěvě lákat turisty. Správa pražských hřbitovů chce v areálu padesátihektarového hřbitova pořádat kulturní a společenské akce. Ředitel Martin Červený plánuje pikniky, workshopy a čtení z knih autorů, kteří jsou na Olšanech pohřbeni. Před branami hřbitova by mohla vzniknout kavárna. Podávat se bude černá káva a rakvičky se šlehačkou, řekl v rozhovoru pro ČTK ředitel.

Hřbitov na Olšanech je podle Červeného unikátním místem, kam mohou lidé chodit za zelení a odpočinkem, ale i za poznáním. Stará část areálu krytá zelení stromů nabízí pohled na historické hrobky známých osobností, na kaple a další unikátní stavby.

"Chtěli bychom Olšanské hřbitovy představit jako kulturní místo, které je otevřeno živým lidem," řekl ředitel. "Už dnes sem chodí na procházky maminky s kočárky, studenti se tu učí a čtou," doplnil. Právě to chce Červený podpořit.

Návštěvníci a pozůstalí se podle něho nemusí obávat, že by společenské akce narušily pietu místa. Zvláště v historické části hřbitova jsou zelené plochy, na nichž by se podobné akce mohly odehrávat, aniž by kohokoli rušily. "Z Olšan by se mohl stát takový pražský Père Lachaise," přirovnává Červený pražské místo posledního odpočinku k významnému pařížskému hřbitovu, který proslul v celém světě.

Řada významných pomníků a hrobek na Olšanech je v havarijním stavu. Hrozí nevratné poškození. Výši investice nezbytné pro jejich záchranu vyčíslila správa pražských hřbitovů, která je příspěvkovou organizací Prahy, na desítky milionů korun.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

djaba ( 25. května 2014 20:54 )

Bude také noční prohlídka ,pro děti jako dělané .

anna1234 ( 25. května 2014 11:52 )

..před hřbitovem fuk? ..tedy mně by rakvička se šlehačkou nechutnala ani před hřbitovem .. hřbitovní kavárna, zákusek rakvička podávaná s kávou... zapomněli na věneček, to by byl taky vhodný zákusek ..

jana999 ( 25. května 2014 11:33 )

no a co tam hrát Drákulu?

jana999 ( 25. května 2014 11:32 )

pře hřbitovem je to fuk ale dělat bordel na hřbitově to je humus, dnes už pomalu ty oslavující, aby člověk zavíral někde na měsíc, jak všechno zdemolujou a oni je pustí na hřbitov

jana999 ( 25. května 2014 11:29 )

to je kapitalismus, vydělávat i na mrtvých

Zobrazit celou diskusi