Kolik je větší než malé množství drog? Nejvyšší soud zpřísnil pravidla

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
9. 4. 2014
12:16

Nejvyšší soud zpřísnil pravidla, podle kterých má policie a soudy považovat množství drogy za větší než malé. Hodnoty jsou však nadále orientační a je nutné zohledňovat další okolnosti.

Pojem "větší než malé množství" se objevuje v několika paragrafech trestního zákoníku. Od interpretace pojmu se pak odvíjí kriminalizace uživatelského držení různých omamných látek. Podle NS je třeba obecně považovat za větší než malé takové množství, které vícenásobně převyšuje běžnou dávku obvyklého konzumenta.

"Při závěru o naplnění uvedeného znaku je třeba podpůrně zohlednit, zda šlo o prvokonzumenta či uživatele těchto látek v pokročilém stádiu závislosti, případně i jiné skutečnosti ovlivňující míru ohrožení života nebo zdraví uživatele," stojí ve stanovisku.

Tabulka, kterou soud sestavil, stanovuje u každé drogy orientační množství. Zároveň ale musejí soudy brát ohled na další hodnotu, která vyjadřuje přítomnost účinné látky v konkrétní droze. Například u marihuany tabulka uvádí deset gramů konopné sušiny, která však musí zároveň obsahovat více než jeden gram účinné látky THC. Pokud nejsou obě hodnoty překonány, nejde v případě držení drogy pro vlastní potřebu o trestný čin, ale přestupek.

Jaké množství drogy je větší než malé?
Marihuana Více než 10 gramů sušiny
Kokain Více než 1 gram
Pervitin Více než 1,5 gramu
Extáze Více než 4 tablety
Lysohlávky Více než 40 plodnic
Heroin Více než 1,5 gramu
Hašiš Více než 5 gramů

Doporučujeme
mortis69 ( 9. dubna 2014 16:32 )

Neboj.Nebrat,ale narvat do krku celý

lysohlavek02 ( 9. dubna 2014 16:06 )

..Lidi prosím vás neberte drogy!!!...NIKOMU!!!!

mortis69 ( 9. dubna 2014 14:12 )

Tak to jsem se ¨nasmál¨ Čtyřicet lysohlávek,když je účinné množství neurčitelné a zcela individuální.Bez nulové tolerance budou tito šmejdi nažraný šmejdem krást a vraždit dál Zlatý pivko a krabka Rothmansek

karllos.dc ( 9. dubna 2014 12:32 )

Tady je několik problémů: 1) dostupnost látky na výrobu pervitinu 2) vitnamský boss posadí svého krajana do varny nebo do pěstírny, kterou objeví policie a vietnamce zatknou a boss si doveze obratem nového vařiče a pořád dokola 3) tolerance společnosti vůči drogám, feťákům, vařičům viz článek

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa