Slováci dnes zvolí prezidenta: Bude jím Fico?

Do druhého kola postoupivší kandidáti (zprava) Robert Fico a Andrej Kiska předvedli v televizi další ostrou slovní roztržku.
Autor: ČTK - 
29. 3. 2014
09:55

Slováci dnes rozhodnou o tom, zda se novým prezidentem stane úřadující premiér Robert Fico nebo podnikatel Andrej Kiska. Oba získali v prvním kole přímé volby před dvěma týdny nejvíce hlasů ze všech 14 kandidátů, a postoupili tak do finále zápasu o přízeň voličů.

Není zřejmé, ke kterému z kandidátů se Slováci po vyhrocené kampani a slovních výpadech mezi Ficem a Kiskou nakonec přikloní. Před druhým kolem žádná z agentur zkoumajících veřejné mínění nezveřejnila výsledky aktuálního průzkumu.

Zvolení Fica by znamenalo demisi jeho jednobarevného kabinetu sociálních demokratů. Člen vlády podle ústavy přestává vykonávat svou funkci už zvolením hlavou státu a nikoli až složením prezidentského slibu.

Volební místnosti se uzavřou dvě hodiny před půlnocí. Průběžné výsledky by měl statistický úřad zveřejňovat v noci na neděli.

Slovenští voliči rozhodují o hlavě státu od roku 1999. Současný prezident Ivan Gašparovič je v úřadu už druhé pětileté funkční období, které mu skončí v polovině června. Gašparovič ve volbách nekandiduje: třetí mandát v řadě ústava nepovoluje.

Doporučujeme
mirkazam ( 29. března 2014 15:52 )

Fico....

namoroman ( 29. března 2014 14:09 )

Podle mě by měli zvolit jezuitu Jožku Tisa...in memoriam

namoroman ( 29. března 2014 14:06 )

Co znám pár Slováků (asi deset), tak každý z nich s hrůzou komentuje možnost, že by se stal prezidentem Fico. Nikdo z nich ho jako prezidenta nechce a na Slovensku na něj mají lidé alergii! I když logicky a podle předpokladů-zkušeností by se prezidentem měl stát Fico.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa