Mirko (70) o své rakovině a blížící se smrti: Do rakve nechci ponožky!

Autor: vet - 
27. 3. 2014
05:13

Drsná pravda nebo »milosrdná« lež? Říct pacientovi, máte rakovinu, zbývají vám týdny možná měsíce života, nebo neříct? Názory se různí. Mirko (70) v dokumentu ČT Život se smrtí pravdu znát chce. Svůj život chce mít až do konce pod kontrolou.

Mirko, veterán vietnamské války, odešel do Ameriky v roce 1965. Když před časem zjistil, že rakovina nad ním vítězí, vrátil se do Prahy zemřít. „Nechtěl jsem, aby tím rodina trpěla,“ říká.

S blížící se smrtí je srozuměn. Kamarádkám, které o něj pečují, předal scénář svého pohřbu. Bude s kremací a obřadem. „Já jsem obřad nechtěl, ale dámy si myslí, že by měl být,“ objasňuje.

Jasno má i v oblečení. „To, co vždycky nosím – černý texasky, černou košili, černý boty a ne ponožky, nemám je rád,“ dodává. Na rakev chce položit vlajku amerických mariňáků, u nichž sloužil, a zahrát si přeje píseň America‘s Song of Remembrance.

Po pohřbu mejdan

Po obřadu bude mejdan. „Mejdan bude platit jedna kamarádka. Když to bude víc, než co má na kontě, tak druhá kamarádka to doplatí,“ má jasno Mirko. Přítelkyně chystají malé skleněné urničky, do nichž si Mirkova dcera, syn, manželka a ony dvě odsypou trochu popele. „Až děti přijedou, vysypou mě na Kampě do Vltavy. Doufám, že je nikdo nechytí,“ dodává Mirko.

Říct nebo neříct?

MUDr. Ondřej Sláma, PhD., onkolog z Masarykova onkologického ústavu v Brně, říká: „Většinou je užitečné, aby pacienti diagnózu věděli. Když je jim situace, v níž se nacházejí, srozumitelná a chápou, co se s nimi děje, mohou se spolupodílet na rozhodnutích, jak by rádi závěr života prožili. V praxi vidím, že informovaní pacienti tuto těžkou fázi život zvládají mnohem lépe.“

Doporučujeme
lysohlavek02 ( 27. března 2014 15:50 )

..všechno víš..všechno znáš..všude si byla ..od všeho máš klíče ..tebe je tady na tom debilním plesku škoda bábo prrdlavá..

lysohlavek02 ( 27. března 2014 15:48 )

chcanka... co tady zase meleš za howna ??..proč se nevyssereš doma??

anka ( 27. března 2014 14:06 )

co je treba rozebirat, deti ma velke, treba uz nemel zenu a mel v cechach milenku.....vime o nem houby, tak bychom nemeli soudit i ci odsuzovat...treba detem nic nerekl, prave proto, aby je nemel porad za zadeckem....Je to jeho zivot, muze s nim nalozit jak chce, v cechach se narodil, vyrustal, prozil mladi....a vypada to, ze po revuluci tu obnovil nektera svoje pratelstvi, nebo si nasel mladsi pani. Prijde mi to hloupe, prevadet vsechno na penize, zvlaste kdyz o jeho situaci vime uplne ....vsak vite co...

anka ( 27. března 2014 14:00 )

ja nevim, proc prevadite vsechno na penize...v cechach se narodil, vyrustal, prozil tu mladi...tak se rozhodl sem prijet i u umrit.

pavelba ( 27. března 2014 13:25 )

Mariama má pravdu. Ve Státech je taký systém, ale o tom nikdo nechce muvit. Já jsem za to, že když se řekne A, musí se říct taky B. V Americe jsou penize nad peníze. Takže pán Mirek pŕišel do čech, aby nemusel platit vysoké částky za léčbu v Státech. jen by mne zajímalo, jato to je se zdravotním pojistením pro pána Mirka v Česku. Jako občan s českým občanstvím a pobytem v ČR a jako důchodce má besplatnou zdravitní starostlivost ?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa