Kontroverzní pomník Sovětům budí vášně: Někdo ho počmáral Janem Palachem!

Pomník sovětským okupantům někdo počmáral: Vzpomínkou na Jana Palacha!
Autor: simao, ČTK - 
26. 3. 2014
21:59

Vysokoškolák Palach se upálil na protest proti sovětským okupantům, těm však 45 let po jeho smrti vystavěli v Praze na Olšanských hřbitovech kontroverzní pomník! Řadě lidí se to nelíbí. Svůj nesouhlas dal však najevo i vandal, který pomník poničil - křiklavým heslem "Jan Palach".

Pomník sovětským okupantům z roku 1968 budí dál vášně. Na Olšanech bylů nedaleko pravoslavné kaple odhalen v únoru. Na desce byl původně nápis v azbuce "Na věčnou slávu a památku padlým vojínům internacionalistům a mírotvorcům". Pod pojmem internacionalista se přitom v Rusku rozumí voják, který poskytoval "internacionální bratrskou pomoc" nejen v Československu v roce 1968.

Podle oficiálních ruských zdrojů přitom zahynulo v roce 1968 při invazi do Československa 98 sovětských vojáků. Většinou šlo o oběti nehod, 12 vojáků ale mělo být podle moskevských pramenů "zavražděno příslušníky kontrarevoluce". Tuzemští historici ovšem možnost podobných krvavých incidentů vůči Sovětům odmítají, uvádí server echo24.cz, který na odhalení památníku poukázal.

Vandal počmáral památník. Na počest Palacha

Památník byl podle ruského střediska vědy a kultury v Praze odhalen s podporou českého ministerstva obrany, Senátu a pražského magistrátu. Ty se ale od podpory distancují. Stavbu památníku financovalo sdružení veteránů války v Afghánistánu Afganvet.

Nyní však památník někdo poničil. Červeným sprejem. "Policisté provedli ohledání místa činu, zadokumentovali poškozený náhrobní kámen a v současné době pátrají po neznámé osobě, která se dopustila trestného činu poškození cizí věci," uvedla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Předběžná škoda na památníku se odhaduje na 6000 korun. Pokud bude pachatel dopaden a odsouzen, hrozí mu až rok vězení.

Za čin, který však má symbolický význam. Právě Jan Palach se v roce 1969 upálil na odpor proti sovětským okupantům a nastupující normalizaci, která uťala sny o reformách a společenském uvolnění z doby pražského jara.

Přemysl Sobotka: Nedělejme z okupantů oběti

Nejde však o jedinou protestní akci. V minulých dnech se na pomníku sovětským internacionalistům objevily také figurky vojáčků a tanků. Aktivisté tím chtěli upozornit na "absurditu pomníku".  "V posledních několika letech můžeme sledovat podivnou tendenci, která se snaží sovětskou okupaci ze srpna 1968 ospravedlňovat, nebo jí dokonce přisuzovat pozitivní význam. Tyto tendence některých českých a ruských obyvatel mě zneklidňují a nehodlám jim pouze přihlížet," řekl ČTK student etnologie Michal Doležel.

 

Se studentem souhlasí i někteří politici. "Zvláště dnes, kdy sílí Putinovy snahy alespoň po částečné obnově Sovětského svazu, je snaha měnit dějiny i v České republice a z okupantů dělat oběti nesmírně zlověstná," uvedl v prohlášení místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

vencapernik ( 27. března 2014 18:19 )

Ja vubec nechapu ze hloupi a pripos/rani Cechackove vubec nechali ten pomnik ruskych smejdu postavit. Krasna ukazka kejvalsky cesky natury. Stydte se.

evolucius ( 27. března 2014 09:48 )

 Co meli Palach a Zajic vic udelat aby se narod probral a ruske okupanty neprijal..? nekomu snad novoni tato absolutni obet...ja bych se bal,a vy..? tomu se rika zemrit pro presvedceni,radeji nez zit jako slouha primitivum...

kukulin ( 27. března 2014 09:45 )

Druhá světová válka začala smlouvou mezi Němci a Rusáky o rozdělení některých evropských zemí. Pokud stavět nějakým Rusákům pomníky tak všem vojákům, kteří byli v květnu v Evropě, protože Džugašvili Stalin je rovnou z Evropy nechal poslat do Gulagů, protože v Evropě načichli demokracií. Takže pokud si takto Rusáci váží svých vojáků, kteří za ně bojovali, tak jaký je důvod, abychom jim stavěli pomníky?

libuna119 ( 27. března 2014 08:44 )

Copak Palach nebo Zajíc ale Karel Kryl se musí v hrobě obracet!On před tímto varoval hned po sametu.

zabibol ( 27. března 2014 07:59 )

Komunisticko-fašističtí a proruští kolaboranti stále cpou svou hlavu do okupantského ruského řitn...otvoru. Tak ať se vám tam daří milí komunističtí zrádci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa