Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Fico a Kiska se do sebe pustili už v první debatě po volbě

Do druhého kola postoupivší kandidáti (zprava) Robert Fico a Andrej Kiska předvedli v televizi další ostrou slovní roztržku.
Do druhého kola postoupivší kandidáti (zprava) Robert Fico a Andrej Kiska předvedli v televizi další ostrou slovní roztržku.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, lvi - 
16. března 2014
13:35

Finalisté prezidentských voleb na Slovensku, současný premiér Robert Fico a podnikatel Andrej Kiska, se do sebe slovně pustili už během první televizní debaty po sobotním úvodním kole přímé volby hlavy státu. Fico a Kiska podle očekávání získali nejvíce hlasů ze všech 14 kandidátů, což jim zajistilo postup do rozhodujícího kola volby. Analytici ovšem upozornili, že Fico první kolo vyhrál s nižším náskokem, než se předpokládalo.

"Bude zde koncept kandidáta, který nabízí své zkušenosti, a koncept kandidáta, o kterém nic nevíme," prohlásil Fico v reakci na to, že Kiska nemá zkušenosti s politikou a že až do oznámení prezidentské kandidatury byl na Slovensku spíše neznámý.

"Bude to kampaň o tom, že zde máme někoho, kdo s malou přestávkou vede naši zemi šest let a v té zemi se lidé necítí dobře, jsou nespokojeni se všemi ukazateli - od nezaměstnanosti, přes zdravotnictví a korupci," poukázal Kiska na to, že Fico byl premiérem už v letech 2006 až 2010 a že od roku 2012 stojí v čele jednobarevné vlády sociálních demokratů (Směr-SD). "Pane Kisko, máte pět frází, které opakujete. Dnes jste z nich zopakoval čtyři. Z pozice prezidenta nemáte žádný vliv na nezaměstnanost," oponoval premiér.

Sází Kiska na vstup do politiky á la Babiš?

Jednapadesátiletý Kiska v kampani před volbami vsadil na to, že o hlasy voličů se uchází coby občanský kandidát a že dlouholetí politici nedokázali vyřešit problémy země. "Všem, jakož i mně, záleží na tom, aby v našem státě všechno neovládala jedna strana. Vláda potřebuje zdravou protiváhu v pozici prezidenta," připomněl Kiska, že Směr-SD po posledních parlamentních volbách získal post premiéra i předsedy parlamentu.

Oba finalisté prezidentských voleb se neshodli ani v otázce, zda by Slovensko mělo uznat nezávislost Kosova. "Nemůžete jen tak říct do novin, že by jste uznal Kosovo. To je tak nezodpovědné prohlášení, že jsem skoro omdlel," řekl Fico. Bratislava dlouhodobě zachovává odmítavý postoj k osamostatnění bývalé srbské province, což podle pozorovatelů souvisí s obavami, že by kosovský příklad mohl vyvolat snahy o napodobení u příslušníků maďarské menšiny na jihu Slovenska.

Podle Kisky vyhlášením nezávislosti Kosova došlo k porušení mezinárodního práva. "Dnes, když v rámci EU všechny země s výjimkou čtyř Kosovo uznaly, slovenskému postoji nerozumím," řekl.

Kiska chce podat na Fica trestní oznámení

Kiska zopakoval své prohlášení z volební noci, že chystá na premiéra podat trestní oznámení. Nelíbí se mu, že Fico jej před prvním kolem nařkl, že zbohatl na lichvě.

"Bylo poškozeno mé dobré jméno nepodloženými argumenty. Jsem přesvědčen, že premiér by rovněž měl zvážit, zda urazí člověka a zda by měl používat taková slova, která nejsou opřena o fakta," uvedl Kiska. "Začínat trestním oznámením, hned první den druhého kola je velmi nešťastné. Nemůžete být překvapen, že Váš život bude zmonitorován. Nemůžete být nervózní z toho, že vycházejí na povrch informace o Vaší osobě," reagoval Fico, podle něhož on sám za 22 let působení v politice je pod drobnohledem medií.

Kiska zbohatl na prodeji podílů ve společnostech, které se zabývají splátkovým prodejem nebo poskytováním půjček. Kritiku za údajnou lichvu v kampani opakovaně odmítl.

Fico v prvním kole získal 28 procent hlasů, Kiska 24 procent. Nástupce současného slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče vzejde z druhého kola voleb hlavy státu, které se uskuteční 29. března.

alenealejo ( 18. března 2014 17:18 )

sores:

alenealejo ( 18. března 2014 17:17 )

evita5555...veď mu nenadávaj,aj to je homo sapiens... S Tebou súhlasím,že Kiska nevie o politike vôbec nič,hoci je milý človek,aj s dávkou istej empatie.Tiež si nemyslím,že potom sa tu budeme mať ako v nebi a budeme lietať na anjelských krídlach... To len hlúpy národ si myslí,že dnes ,v tejto kríze niečo zmení k lepšiemu.A nielen on. Sú to len prázdne sľuby.... a bla...bla...bla... a už sa predviedli na tlačových besedách...nič nového pod slnkom,je to len boj....... proti Ficovi...ale asi tu funguje zaklínacia formulka : chcem,aby sa ľudia mali lepšie.Lenže pán urazený,ak Fico vytiahol jeho úžeru a nebankové pôžičky s úrokami...Ak to nie je pravda,mohol kľudne reagovať a odpovedať,ale neodpovedal ani na jednu otázku novinárov,všetko zahmlieval..o scientologii ani nehovorím. Takže...ľudia sme nepoučiteľní a radi počúvame,čo chceme počuť. Pravda je aj tak niekde inde. Pekné dni prajem

evita5555 ( 17. března 2014 01:13 )

No vidíš a 42 % ovečiek slovenských to vôbec nepochopilo a zdvihli zadok a išli "bojovať" za toho svojho. A teraz im tí porazení ešte chcú diktovať, že komu by mali dať ich hlasy. No to je čistá psychiatria. Čo sme to týmto vyčúrancom dovolili s nami porobiť.

evita5555 ( 17. března 2014 01:08 )

Ty si tiež jeden z rodu tupoňov. Vôbec si nepochopil, že prezident môže prd, je len na reprezentáciu a keby ho nezvolili 10 rokov, vôbec nič sa nestane. Ale kiska aj Fico aj tých zostávajúcich 12 sa rozhodlo, že by nebolo od veci mať bezstarostný zabezpečený život. Kiska má navyše už aj súkromný tryskáč, nejakú miliardu, tak čo by tak ešte mohol chcieť? No predsa byť prezidentom. O politike vie prd, kľudne by schválil aj Kosovo, nech je len prvým občanom štátu, nech ho tie ovce slovenské zvolia, nech ho bránia zubami nechtami, nech sa rozhádajú kvôli nemu aj s kamarátmi. Veď vám ovečky slovenské klamal, že o čo sa on všetko postará. Ale jeho to ani nezaujíma, on chce do svojej zbierky titulov hlavne ten prezidentský.

gabreta ( 16. března 2014 17:56 )

Fico je docela humornej politik, když nařkne protikandidáta za kšefty, pterý povoluje právní řád Slovenska!! Není snad za takový věci odpovědnej on, jako premiér?? Je vidět sousedi, že tam máte stejný kašpary jako my!!

Zobrazit celou diskusi