Ukrajina hledá Janukovyče: Vydali mezinárodní zatykač! Nesplnil slib, říká Zeman

Autor: ČTK, simao - 
26. 2. 2014
18:24

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč utekl a nadále se ukrývá. Po převratu je však kvůli střelbě ozbrojenců do demonstrantů stíhán za "masové vraždy". A Ukrajina na něj vydala dnes již i mezinárodní zatykač! Spekuluje se, že by mohl být v Rusku. K dění na Ukrajině se přitom dnes v Evropském parlamentu vyjádřil i prezident Miloše Zeman, který chtěl ještě nedávno Janukovyče pozvat do Prahy.

Ukrajina vydala mezinárodní zatykač na svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, který je na útěku. Nové ukrajinské vedení sdělilo, že Janukovyč je stíhán za "masové vraždy" v souvislosti se střelbou do účastníků protivládních protestů. Při násilnostech, které demonstrace kolem náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva provázely, přišlo minulý týden o život přes osmdesát lidí.

Na Ukrajině, v Rusku nebo jinde?

Janukovyče sesadil ukrajinský parlament v sobotu. Poté se proruský exprezident pokusil ze země uprchnout. A je otázkou, zda se mu to již podařilo. Mohl by být právě v Rusku, podle zástupce generálního prokurátora Mykoly Golomči je však stále na Ukrajině! "Máme k dispozici informace, podle nichž je Janukovyč stále na Ukrajině," uvedl podle agentury AFP na tiskové konferenci.

Ukrajinská policie vydala na Janukovyče "domácí" zatykač už v pondělí. Místo jeho pobytu není známo, podle některých zdrojů by se mohl ukrývat na Krymu, kde je silná ruská menšina. V ukrajinském Sevastopolu má také základnu ruské válečné námořnictvo.

Zeman o Janukovyčovi: Nesplnil slib

Viktora Janukovyče přitom před vypuknutím krveprolití chtěl do Prahy pozvat český prezident Zeman. A sklidil za to kritiku, nepokoje na Ukrajině totiž trvají již několik měsíců. Od doby, kdy Janukovyč odmítl směřování k EU a upřednostnil budoucnost spjatou s Ruskem.

Právě v europarlamentu přitom dnes zeman mluvil o situaci na Ukrajině. A také o Janukovyčovi samotném. "Navštívil jsem Ukrajinu před pár měsíci a setkal jsem se s prezidentem Janukovyčem. On slíbil, že Ukrajina podepíše asociační dohodu s Evropskou unií. Tento slib nesplnil... Sliby se mají dodržovat a jestliže je nedodržujete, nemůžete se divit, že přijde reakce demonstrantů," řekl dnes Zeman europoslancům ve Štrasburku. A upozornil: "Na obou stranách nejsou jen demonstranti, ale také radikálové. Nemohu vyloučit, že jsou tam i lidé, kteří se hlásí k neonacismu. Nemyslím si ale, že tito lidé převáží."

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

itartas ( 27. února 2014 10:50 )

jezulinka...raději to nevědět čoveče, jeden by se zblil!

itartas ( 27. února 2014 10:49 )

santi...ty jsi případ, běž si hrát....nech si namasírovat hrudníček, bude ti fajn.

itartas ( 27. února 2014 10:48 )

vendik...tak bych to nenazvala, bylo by to příliš jednoduché.

itartas ( 27. února 2014 10:46 )

dzelo: to znělo dost tragikomicky!

itartas ( 27. února 2014 10:46 )

rea...asi tak nějak. Ale jelikož je vlastenec a nezaprodal zemi jak ten náš zrzek, tak musí z kola ven. Vašek i restituce tím pádem pěkně dostal a ani se nezapotil studem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa