Kmotr dojel na jízdenky: Policie zatkla Ivo Rittiga!

Autor: simao, ČTK - 
13. února 2014
11:08

Pro známého podnikatele Ivo Rittiga, označovaného za jednoho z pražských kmotrů, si údajně přišli policisté. Ve čtvrtek ráno ho měli sebrat v Praze. Jeho zadržení prý souvisí s Dopravním podnikem hlavního města a výrobou jízdenek, nikoli s kauzou Nagyová, ve které byl Rittig také prošetřován. V rukou kriminalistů skončili kromě něj další tři lidé.

Jak mělo probíhat údajné tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP)? Z každého lístku na MHD mělo jít 17 haléřů do firmy z Britských Panenských ostrovů. A pak nejspíš dál. Na Kypr... Takové obvinění před časem vznesl Nadační fond proti korupci, za kterým stojí především miliardář Karel Janeček. Odhalování údajných čachrů v DPP dal do souvislosti s postavou vlivného podnikatele Ivo Rittigem. Kmotra pak dnes skutečně odvedla policie.

Zatčení kvůli jízdenkám?

O Rittigovi se přitom v poslední době mluvilo hlavně kvůli kauze Nagyová. Podle informací MF Dnes ale byl dnes zatčen a obviněn právě v souvislosti s výrobou jízdenek. Do roku 2011 se o ni starala firma Neograph. S ní měla spolupracovat jako mezičlánek mezi dodavatelem a městskou firmou společnost Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. Bývalý šéf vojenské rozvědky a jedna z hlavních tváří protikorupčního fondu Karel Randák vypátral, že tato firma údajně přeposílala peníze na Rittigův kyperský účet. Jen v roce 2007 to mělo dělat 73 milionů korun.

Rittig tak měl v Dopravním podniku profitovat ve velkém - přes síť společností se měly peníze z lístků dostat k němu, tvrdil fond. "Kauzu tisku jízdenek DPP jsme představili na tiskové konferenci v prosinci 2011 a doručili jsme kriminalistům veškeré analýzy a materiály," řekl miliardář Janeček. Rittig se však obvinění bránil. Označoval to jako "bezostyšné osočení" a hnal věc k soudu, který loni v červnu jeho žalobu nepravomocně zamítl.

Bradáčová: Obviněni byli čtyři lidé

Šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová uvedla, že dnes ráno byli zadrženi a obviněni celkem čtyři lidé. Rittigovo jméno nepotvrdila, ani nevyvrátila. "Všechny čtyři osoby jsou v pozici osob zadržených, kdy státní zástupce v následujících 48 hodinách rozhodne o jejich dalším procesním postavení," napsalo později na svém webu vrchní státní zastupitelství. V případě prokázání viny hrozí obviněným za legalizaci výnosů z trestné činnosti 3 až 8 let vězení či propadnutí majetku.

Na případu pracuje protikorupční policie a ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu). Prošetřují patrně praní špinavých peněz, týkající se více států. Podle České televize policie zatkla a obvinila i tehdejšího šéfa pražského dopravního podniku Martina Dvořáka, ten však informaci popřel. "To je blbost. Obviněn ani zatčen nejsem," řekl aktualne.cz.

Kdo je Ivo Rittig? Střípky z minulosti

• Vyučený prodavač, který se za komunistů vypracoval na vedoucího samoobsluhy. Údajně však strávil kvůli statisícovému manku tři roky ve vazbě, uvedly Hospodářské noviny. V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie Václava Havla.

• Počátkem 90. let se Rittig stal promotérem boxerských zápasů a začal podnikat v oblasti luxusní módy. V současnosti je podle obchodního rejstříku jednatelem společnosti Rittig & Partners

• V minulosti označován za pražského kmotra s velkým neformálním vlivem na rozhodování pražského magistrátu, zejména na veřejné zakázky

• V pražském sídle Rittigovy firmy zasahovali policisté během loňského zátahu na Úřadu vlády a v několika státních podnicích. Při akci bylo mimo jiné zajištěno 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Rittig nicméně popírá, že by zabavené cennosti patřily jemu.

• Loni v červnu jej místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek ve Sněmovně nazval "lupičem". Rittig se kvůli tomu se Zaorálkem soudí.

• Trvalé bydliště má v Monaku, odkud příležitostně jezdí do Česka. V polovině letošního ledna Rittig řekl České televizi, že uvažuje o definitivním odchodu z Česka.

123automobil ( 14. února 2014 07:42 )

123automobil ( 14. února 2014 07:41 )

ninga ( 14. února 2014 07:38 )

tento vepřík už je na pobyt za katrem zvyklý

123automobil ( 14. února 2014 07:38 )

frantaklika ( 13. února 2014 18:34 )

myslíš třeba ten americký? děkuji nechci

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud