Američané dál mrznou! Nízké teploty zavítaly už i na severovýchod země

Autor: ČTK - 
7. ledna 2014
07:42

Američané se musí v poseldních dnech vyrovnat s největšími mrazy za posledních 20 let. Mrazivá vlna se nyní přelila ze Středozápadu na severovýchod amerického kontinentu. Mrazy dosahují pocitově těžko uvěřitelných - 40 °C!

Nejhorší vlna mrazů za posledních 20 let ve Spojených státech v noci na dnešek dorazila ze Středozápadu i na severovýchod země. New York podle aktuálních předpovědí očekává pokles teplot z 12 na minus 14 stupňů Celsia během 24 hodin. Mrznout má přes noc i na Floridě. Jenom v pondělí americké aerolinky kvůli počasí zrušily přes 4400 letů, informovala agentura Reuters.

Úřady ve státech Nové Anglie obyvatele vyzvaly, aby se dnes připravili na třeskuté mrazy a ledový vítr.

Lidé na Středozápadě se už v pondělí potýkali s pociťovanými teplotami kolem minus 40 stupňů Celsia. Zavřené zůstaly školy a úřady lidem radily, aby nevycházeli ven.

Minus 27 stupňů bylo v pondělí naměřeno v Chicagu. Další rekordy podle agentury AP padaly ve státech Oklahoma, Texas a Indiana. Dnes by mohly rekordně nízké teploty až minus 17 stupňů sužovat také státy Georgia a Alabama na jihovýchodě USA. Pociťovaná teplota v Atlantě by mohla dosáhnout minus 23 stupňů a v Baltimore minus 24.

Ve státech Indiana a Kentucky už bylo naměřeno mezi minus 13 a minus 17 stupni, subjektivně kolem minus 30, a úřady tamní obyvatele vyzvaly, aby nevycházeli ven. "Polární vítr" podle meteorologů pocítí dohromady kolem 187 milionů Američanů.

Aerolinky v pondělí zrušily přes 4400 letů, protože mráz ohrožoval zdraví letištního personálu a zamrzaly i přívody paliva. Nejdrastičtější opatření přijala podle agentury Reuters společnost JetBlue Airways, která v pondělí zrušila všechny lety z New Yorku a Bostonu, ale během dneška hodlá lety postupně obnovovat.

Nejvíce letů bylo zrušeno v Chicago, Minneapolis nebo Clevelandu. Například chicagské O'Hareovo letiště, které za normálního provozu zaznamená 2400 letů denně, jich v pondělí zrušilo více než 1600.

Zimní počasí si v USA a Kanadě v posledních dnech vyžádalo nejméně 16 lidských životů. Největším mrazům za poslední dvě desítky let čelí více než třetina země.

V pondělí byla podle serveru AccuWeather nejnižší teplota minus 38 stupňů naměřena v Crane Lake v Minnesotě. V kanadských provinciích Saskatchewan a Manitoba bylo kolem minus 30 stupňů Celsia.

samujel ( 8. ledna 2014 16:41 )

 Karlos debil budes asi ty.

pgga ( 8. ledna 2014 02:15 )

Mrtvy Amik?...

pgga ( 8. ledna 2014 02:15 )

Kdo pise v CR o USA je CR media...USA..se opravdu do CR necpe...

pgga ( 8. ledna 2014 02:09 )

Lidem jako jste Vy...zpatky na Vas Rusaky.....snad se zase budete citit "dobre"...

zabibol ( 7. ledna 2014 11:26 )

Měl sis koupit vlastní dům a nemusel jsi tady skuhrat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud