Rusko tlačí na diktátora Asada: Vydej chemické zbraně! Scénáře, co bude dál
Od začátku stojí na straně prezidenta Asada, jenže pod tlakem okolností i Rusové syrskému diktátorovi vzkazují - pokud máš chemické zbraně, přiznej je a odevzdej! Ruskou snahu o mezinárodní kontrolu syrských chemických zbraní přitom ocenil i prezident Obama, který stále zvažuje, zda na Sýrii zaútočí. Jaké scénáře nyní mohou po ruském obratu následovat?
Změna ruského postoje přinesla obrat v syrské krizi. Rusové totiž na svého spojence zatlačili - žádají, aby prezident Bašár Asad předal své údajné masivní zásoby chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu, podepsal konvenci o jejich zákazu a zbraně zničil. Putinovské Rusko tak doufá, že zabrání trestnému americkému útoku do Sýrie, který plánuje prezident Obama.
Panují obavy: Jde jen o úhybný manévr?
"Není nám známo, zda by s tím Sýrie souhlasila, ale pokud by mezinárodní kontrola chemických zbraní této země odvrátila vojenské údery, pak na tom s Damaškem okamžitě začneme pracovat," uvedl k ruskému návrhu ministr zahraničí Lavrov. "Sýrie ruskou iniciativu vítá jako projev zájmu ruského vedení o život našich obyvatel a bezpečnost naší země," zareagoval šéf syrské diplomacie Valíd Mualim. Návrh prý pozorně vyslechl, jeho souhlas však nezazněl. Ruský návrh přitom podpořili Čína, Írán, ale také britský premiér David Cameron. "Pokud Sýrie předá své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu, bude to velký krok kupředu," řekl Cameron a doufá, že Damašek jednání o tomto návrhu nevyužije k úhybným manévrům.
Obama: Ruská snaha je průlomem
USA přitom Asadův režim viní z chemického útoku na povstalce a civilní obyvatelstvo na předměstí Damašku 21. srpna, kdy o život mělo přijít na 1400 lidí. Šéf americké diplomacie John Kerry nyní vyzval Asada, aby odevzdal chemické zbraně "do posledního kusu". "Chemické zbraně v Sýrii jsou pod přísnou kontrolou Asadova režimu. Kontrolu nad pohyby a použitím těchto zbraní mají Bašár Asad, jeho bratr Máhir Asad a jistý generál," tvrdí Kerry.
Prezident Obama dodal, že ruskou snahu považuje za "průlom" a "potenciálně pozitivní" krok. Také on si však myslí, že je třeba zjistit, zda jen nejde o zdržovací taktiku ve prospěch Sýrie. Obama nyní čeká, jestli dostane souhlas k útoku od Kongresu. Zda nařídí útok i bez posvěcení od zákonodárců, to se prý zatím nerozhodl. Většina Američanů však podle průzkumů se zásahem v Sýrii nesouhlasí... Podle Obamy však chemické zbraně "představují významnou hrozbu pro celý svět, a zvláště pro USA".
Asad chemické zbraně stále zapírá
Syrští rebelové přitom s návrhem Ruska nesouhlasí, prý jde o "politický manévr, který znamená jen zbytečný odklad a nepřinese syrskému lidu nic než smrt a zkázu." A diktátor Asad chemické zbraně nadále zapírá. Navíc USA opakovaně varuje před důsledky zásahu v Sýrii. "Musíte očekávat jakoukoli akci. Syrská vláda není jediným hráčem v oblasti. Jsou zde různé strany, různé frakce, různé ideologie," řekl včera Asad v televizi. Možnost použití chemických zbraní nevyloučil, "pokud povstalci či teroristé anebo jiná skupina v regionu těmito zbraněmi disponují".
Tři scénáře, co se bude dít dál
V reakci na ruské a americké postoje zveřejnil německý Die Welt tři scénáře, co se nyní bude dál dít.
1. Prezident Asad přijde náhle k rozumu a vzdá se svých chemických zbraní, které umístí pod mezinárodní kontrolu, nebo je rovnou zničí.
2. Asad zbraně nepřizná. Nastane zdlouhavý proces jednání v OSN o tom, jak se bude vůči Sýrii postupovat. Prezident Obama bude s útokem dál váhat.
3. Asad chemické zbraně nepřizná, útok USA přijde i bez případného souhlasu OSN a amerického Kongresu.