Berberští lvi na Hané mají znovu mláďata: Další zachránci druhu jsou na světě!

Autor: Pavel Ryšlink - 
7. září 2013
23:04

Jsou největšími, nejhezčími a také nejohroženějšími lvy na světě. Ve volné přírodě se lvi berberští už nevyskytují. Další naděje, že tento druh nevyhyne, přišla před několika dny v podobě dvou malých lvíčat na svět v olomoucké zoo.

„Mají se skvěle k světu, nádherně přibírají a mají kulaťoučká bříška,"prozradila ošetřovatelka olomouckých lvů Dana Reisigová Maminka dostává krmení sedmkrát týdně a mléka má dostatek. Je dobře, že se nemusí přikrmovat. V povaze úplně kopírují své starší brášky. Jedno ze lvíčat je takový mámin bojínek, druhé větší samorost, který se o vše zajímá a vše chce vědět.“

Plodný pár

Podle ošetřovatelky Reisigové jsou Šimon a Lilli neobvykle plodným párem. Před třemi roky přivedli na svět dvojčata Matese a Micku, loni Barta a Napoleona a nyní Teryho a Bastyho. „Je to takový ideální pár a jak vidno, tak jim to spolu klape,“ konstatovala Reisigová.

Video Podívejte se na několik dní stará mláďata kriticky ohroženého lva berberského - Pavel Ryšlink

Olomouc jako naděje pro druh

Olomoucká zoo je jednou ze tří zahrad na světě, kterým se daří vzácné berberské lvy rozmnožovat. Od roku 1995 zde ošetřovatelé úspěšně odchovali už 19 mláďat, což je čtvrtina celé světové populace tohoto druhu.

Lev berberský – ohrožený král

Lvi berberští patří k největším a nejkrásnějším lvům. Mají nejmohutnější hřívu, která sahá až hluboko na břicho a nádherné jantarové oči. Na rozdíl od všech ostatních kočkovitých šelem, žijí společně ve smečkách rodinným způsobem života. Lev berberský je zhruba 130 centimetrů vysoký (v kohoutku), dlouhý 280 centimetrů a váží až 200 kilogramů. Ocas má dlouhý 90 centimetrů. Ve volné přírodě už byli tito lvi vyhubeni. Zachovala se jen malá populace, žijící ve lvinci marockých králů a v 17 zoologických zahradách. V současné době čítá populace berberských lvů 77 jedinců.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ericarthurblair ( 8. září 2013 12:24 )

Jasně že jsou správné a je to úspěch, loni se narodili Bart a Napoleon, tihle kluci se dokonce mají čileji k světu, byť se zase jeden schovává za bráchu .

naidka ( 8. září 2013 09:30 )

Jestli jsou údaje v článku správné, je to velký úspěch ZOO v Olomouci. Jen je škoda, že to nikoho nezajímá, lidi mají přece jen jiné starosti....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud