Popravení horolezci: Slovensko jim uspořádá státní pohřby

Autor: shp, ČTK - 
28. června 2013
19:35

Byli popraveni jako zvířata, ale pohřby budou mít jako hrdinové. Slovenští horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš, které zabil v Pákistánu Taliban, se dočkají ve své vlasti státních pohřbů.

Převoz dvou těl zabitých slovenských horolezců z Pákistánu se dnes zkomplikoval. Pákistánské letadlo kvůli vážné závadě ukončilo let na Ukrajině, Bratislava proto podle slovenských zpravodajských webů rozhodla pro ostatky vyslat vládní speciál. Slovensko kvůli památce horolezců nevyhlásí státní smutek, v nadcházejícím týdnu jim ale uspořádá státní pohřby.

Pohřby budou v úterý a středu

„Vláda rozhodla, že nejvhodnějším způsobem pro uctění památky obětí teroristického činu bude zorganizování státních pohřbů pro oba horolezce. Státní smutek na území Slovenské republiky nebude vyhlášen,“ uvedl úřad vlády. Premiér Robert Fico, který se dnes v Bruselu zúčastnil vrcholné unijní schůzky, prohlásil, že se chce alespoň jedné z piet zúčastnit. Pohřby se uskuteční v úterý a ve středu.

Co se stalo?

Skupina až 20 islamistických ozbrojenců v noci na neděli postřílela na úpatí deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat deset zahraničních turistů a pákistánského průvodce. Mezi oběťmi byli i zkušení slovenští horolezci Anton Dobeš a Peter Šperka. K činu se přihlásilo radikální hnutí Taliban. To prý útok spáchalo v odvetě za usmrcení druhého nejvyššího činitele pákistánského Talibanu, který zahynul při útoku amerického bezpilotního letounu minulý měsíc.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ccir ( 29. června 2013 20:11 )

Tak to si buď istý že sa tých štátnych pohrebov dočkajú! Lepšie povedané, dočkajme sa ich štátnych pohrebov všetci na Slovensku. Ich pozostatky sú už vo svojej vlasti od skorých ranných hodín. (04.00)

ebroeee ( 29. června 2013 14:05 )

Dočkaju. Uz su doma.

canse ( 29. června 2013 12:20 )

sportovní sázení, kvalitní info cames.iprostor.cz

tomik007 ( 29. června 2013 04:50 )

...se dočkají ve své vlasti státních pohřbů - tak to si nejsem tak zcela jist....

ivuska1 ( 28. června 2013 22:01 )

zabili muslimove muslimce tatu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud