Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 11°C

Pražské gorily pustili z věže: Po povodních se zase mohly vrátit domů

Autor: ČTK - 
21. června 2013
12:41

VIDEO - Gorily z pražské zoo se dnes po téměř třech týdnech vrátily z protipovodňové věže do svého pavilonu. Ředitel zoo Miroslav Bobek řekl, že v sobotu se otevřou pro veřejnost i některé další úseky spodní části zoo, která byla začátkem června zatopena.

Gorily by se v budoucnu kvůli vysokému riziku opětovného zaplavení měly přestěhovat do nového pavilonu v horní části zahrady. Bude stát více než 50 milionů korun, jeho vybudování dnes znovu podpořil primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Na jeho stavbu zatím získala zoo ve sbírce a na benefičním koncertě 7,5 milionu korun, další tři miliony korun dnes za třetí městskou část věnovala její starostka Vladislava Hujová.

Původně se měly gorily kvůli záplavám načas přestěhovat do zahrady ve Dvoře Králové, jejich pavilon ale nakonec nebyl natolik poškozen. "Je to pro ně ta nejméně zatěžující varianta," uvedl Bobek. Gorily patří mezi hlavní atrakce pražské zoo, návštěvníci si je budou moci prohlédnout od soboty.

Kromě goril se už také budou moci návštěvníci podívat pod skalní masiv, k teráriu a lachtanům. Zoo byla po povodních začátkem června úplně uzavřena dva dny. Celkové škody nechtěl zatím ředitel odhadovat. Podporu přislíbil nový primátor, zoo nyní spadá přímo do jeho kompetence. Většinu škod způsobených velkou vodou by prý měla pokrýt pojistka.

Pavilon goril byl stejně jako pavilon velkých kočkovitých šelem postaven v devadesátých letech. Oba vyplavila velká voda už při ničivých povodních v roce 2002.

Podívejte se na VIDEO

Video Gorilí rodina se vrátila do pavilonu. Richardovi se nechtělo  - David Malík, Tereza Hodáliková

blekyn2012 ( 21. června 2013 14:45 )

Dobrá zpráva ! Mám radost, že se gorily nemusely uspávat a převážet do Dvora Králové, nebo jakékoliv jiné ZOO - bylo by to příliš riskantní (anestezie). Tleskám všem, kdo mají zásluhu na vyčištění pavilonu goril a nechápu, jak můžou v redakci napsat pod foto text s neskutečnou hrubkou "gorily se vrátili" . To je neomluvitelné, co takhle zopáknout si učivo 1.stupně základní školy? A kdo by chtěl přispět na obnovu poničené ZOO Praha, nechť se jukne na její ***stránky, tam je možnost poslat dárcovskou DMSku za Kč 30,- (myslím, že tahle suma nikoho nezruinuje, a je to jednoznačně dobrý skutek!). Dík všem, kdo mají rádi zvířata...

tina.vitaskova ( 21. června 2013 13:58 )

Hodně dobrá zpráva. Rovněž smekám, klobouk dolů-vřelé díky všem, kdo se podíleli- gorilky si to hodně zalouží

darina1 ( 21. června 2013 13:29 )

Tak to klobouk dolu. hlavně ať jsou opičky v pořádku

Zobrazit celou diskusi
Další videa