Oklahomu opět zpustošilo tornádo: Hlášeno je pět mrtvých!

1. 6. 2013
08:46

Americký stát Oklahoma po necelých dvou týdnech opět zasáhlo tornádo. Ve městě Oklahoma City a jeho okolí živel udeřil v pátek večer místního času. Hlášeno je podle agentury Reuters zatím pět mrtvých, mnoho zraněných a také velké materiální škody.

Bouřkový útvar, který Oklahomu zasáhl, se skládal z několika tornád. Podle amerických sdělovacích prostředků oblast Oklahoma City zasáhlo od pátku celkem pět tornád, v nichž vichr doprovázený krupobitím dosahoval rychlosti 145 kilometrů za hodinu.

Přerušenou dodávkou proudu je postiženo na 170.000 osob. Guvernérka Mary Fallinová řekla, že bouře postihla velmi zalidněnou oblast a udeřila ve chvíli, kdy byl na silnicích silný provoz. Vichr prý obracel na střechu i kamiony.

Vystrašení lidé chtěli před tornádem odjet

Starosta Oklahoma City Mick Cornett prohlásil, že "z důvodů, které mu nejsou jasné, se vydalo na silnice mnoho lidí, což vytvořilo krajně nebezpečnou situaci". Připsal to strachu, který je v lidech po událostech z 20. května, kdy tutéž oblast zastihlo silné tornádo, které zabilo 24 lidí. "Ještě pohřbíváme děti a oběti, emoce jsou stále velmi silné," řekl starosta.

V Oklahoma City je po pátku zničeno mnoho aut podél hlavní dálnice a podle dálniční hlídky je několik řidičů nezvěstných. Policisté také našli u jednoho z aut na dálnici mrtvá těla ženy a jejího dítěte. Mnoho lidí bylo zraněno při srážkách automobilů, dálnice byla kvůli nebezpečí pro dopravu uzavřena.

Letiště v Oklahoma City bylo evakuováno a úřady nařídily cestujícím, aby se schovali v podzemním tunelu. Zrušeny musely být i všechny lety. Záchranné práce brzdí povodně.

Po tornádu můžou přijít povodně

Meteorologická služba nyní pro Oklahomu odvolala pohotovost týkající se tornáda, ale ponechala v platnosti výstrahu kvůli hrozícím záplavám. Vyzvala občany, aby se nevydávali na silnice. Nepříznivou předpověď služba vydala na dnešek pro státy Ohio a Mississippi.

Fallinová vyjádřila obavy o osud města Moore, které bylo už 20. května zasaženo velmi silným tornádem. Vichr o rychlosti 320 kilometrů v hodině město ničil 40 minut.

Spojené státy ročně zasáhne v průměru 1200 tornád. Nejčastěji jsou jimi postiženy vnitrozemní státy s rozsáhlými planinami, tedy Texas, Oklahoma a Kansas. Silná tornáda ale zná také přímořská Florida.

ropuchaninka ( 1. června 2013 16:58 )

solnareduard--nikdo ti nebude telefonovat to prece vis--kdys chces napis--snad muzu pomoci---usanydp@gmail.com

japos22 ( 1. června 2013 12:43 )

Tahle tornáda byla malá, vytvořila se neočekávaně a zastihla lidi na cestě. Pro silný déšť je nebylo ani vidět.

solnareduard ( 1. června 2013 09:41 )

Já už nevím jak panu prezidentovi Obamovi zdělit že je ochrana proti Tornádu .Je tragické když velvyslanec USA v Praze nemá zájem posoudit reálnost systému v kterém lze přežít tornádo stupnice F5.tel:723731197 PS.nemusíte umírat dejte mi šanci to dokázat Eduard

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa