O nebohou Klausovou nejde, říká Schwarzenberg ke sporu o velvyslance!

Nejde o nebohou Klausovou, vzkázal Karel Schwarzenberg ke sporu o velvyslance  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: ČTK, simao - 
28. května 2013
19:09

Ministr zahraničí Schwarzenberg se opět vyjádřil ke sporu o nové české velvyslance. Nejde prý o to, zda na Slovensko vyšleme Livii Klausovou a do Ruska astronauta Remka. Podle knížete jde o Zemanův boj o moc. Prezident navíc podle něj porušuje Ústavu. Jenže Zeman již našel i zastánce.

Česko stále nemá velvyslance v několika zemích, mimo jiné na Slovensku, v Rusku, Rakousku, či v Dánsku. Jejich obsazení však brzdí spor mezi prezidentem a ministrem zahraničí.

"Tady nejde o jednotlivá jména velvyslanců, ať je to Remek nebo nebohá paní Klausová nebo jiní. Jde o zásadní spor, kdo bude jmenovat velvyslance České republiky. Jde o spor o moc," prohlásil dnes otevřeně ministr Schwarzenberg.

Svoje vlastní kandidáty na velvyslance však měli v minulosti také bývalí prezidenti Havel a Klaus, zastal se Zemana exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Seznamy velvyslanců byly podle něj věcí jednání, proto ho Zemanovy návrhy nepřekvapily.

Schwarzenberg: Prezident porušuje Ústavu

Jenže podle Schwarzenberga porušuje Zeman Ústavu, když otálí podepsat jmenování těch, které již před ním schválil prezident Klaus. Na Hradě je podle knížete uložena řada podepsaných jmenovacích listin nových velvyslanců. "Bohužel jsou ta jména stále v trezoru," postěžoval si kníže.

A tak mu prý nezbývá nic, než jen čekat, až Zeman Klausem schválená jména potvrdí. "Čekám a jsem vybaven velkou trpělivostí," dodal dnes před novináři kníže.

Zemana se však zastal také nový šéf Zemanovců Zdeněk Štengl. "Pokud se ministr Schwarzenberg nestal přes noc prezidentem nebo premiérem, tak by do těchto věcí neměl zasahovat. Ústava ve věci jmenování velvyslanců žádnou úlohu ministra zahraničí nezmiňuje," uvedl po Parlamentní listy a poukázal na jádro sporu.

Zeman nechce být strojem na podpisy

Problém tkví totiž i v chápání Ústavy. "Já říkám, že prezident nejmenuje, jen pověřuje. A on chce jmenovat, a to se pak ten kompromis hledá těžko," řekl o víkendu v ČT Schwarzenberg.

Zeman však tvrdí, že nechce být jen "strojem na podpisy" a "pověřování" velvyslanců chápe po svém. Zatímco při "jmenování" profesorů nakonec v kauze Putna prezident ustoupil, tváří v tvář rivalovi z voleb Schwarzenbergovi to udělat nehodlá.

"Jednou věcí je zvyklost, a něco jiného je výklad Ústavy. A výklad Ústavy tady dělá jen Ústavní soud, takže vnímám jako potřebné, aby se k tomu ústavní soudci vyjádřili a jednou pro vždy řekli, jaká je pozice prezidenta a ministra zahraničí," navrhuje proto poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD).

japos22 ( 29. května 2013 11:16 )

Nebohá Klausová? Ten Karel se vyjadřuje jako redaktor Blesku. Nebude v tom nějaká souvislost?

zadnice ( 29. května 2013 10:19 )

"Nebohá" Klausová - hezky česky vyjádřeno ministře!

itartas ( 29. května 2013 09:18 )

itartas ( 29. května 2013 09:16 )

no to jsi teda něco vyblul...Olga a Václav byli charakterově naprosto stejní lidé, ona nad ním držela ochranou mateřskou ruku a on ji za to trpěl, žádná jiná mladší ženská by to nedělala, on to věděl, ona to věděla. A pak až byl Havel na výsluní se jí zbavit nemohl, zkazilo by mu to image, no tak až umřela, hned se Vašek projevil. A Klaus je v politice naprosto nedostižitelná osobnost stejně jako Zeman a jejich manželky s tím nemají co dělat.

itartas ( 29. května 2013 09:10 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud