Spor o Livii je trafikou za podporu, tvrdí Zaorálek! Členka SPOZ kritizuje drzého Moravce

Do sporu o velvyslankyni Livii Klausovou, kterou by Miloš Zeman rád viděl na Slovensku, se zapojil i moderátor Václav Moravec  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: simao, INT - 
29. dubna 2013
10:05

Je to souboj titánů. Táhnoucí se spor mezi prezidentem Zemanem a ministrem Schwarzenbergem však na Česko příliš dobré světlo nevrhá. Lubomír Zaorálek jej označuje za typický "český Kocourkov", kvůli sporu o velvyslance však zavládla vyhrocená atmosféra i v televizi, kde to pořádně schytal moderátor ČT Václav Moravec.

"Spor o velvyslance je trapný a nelíbí se mi," nechal se slyšet Lubomír Zaorálek (ČSSD) ke konfliktu mezi Zemanem a Schwarzenbergem. "To je typický český Kocourkov. Každý se vyjadřuje, koho by na té pozici chtěl. Ale tato debata má být diskrétní. Je to naprosto neprofesionální přístup. Oba mají povinnost sednout a jednat," dodal v rozhovoru pro MF Dnes.

Zaorálek bez obalu řekl, co si myslí řada lidí - Zemanovo lobbování za velvyslankyni Livii Klausovou je jedním slovem trafika.  "Zvenku to vypadá jako protislužba za podporu v prezidentské kampani, trafika za dobré služby. My ale nejsme v prezidentském systému, kde se toto děje. U nás prezident nemůže odměňovat své věrné," poznamenal Zaorálek a rýpl si tak do Zemana.

Drzoun Václav Moravec

Zemana se naopak zastávají jeho věrní Zemanovci. Místopředsedkyně SPOZ Dita Portová se dokonce pustila do moderátora ČT Václava Moravce. Hosty v jeho nedělním studiu byli totiž dva Zemanovi muži - kancléř Mynář a poradce prezidenta pro zahraniční záležitosti Hynek Kmoníček, podle kterého se celý spor neměl dostat na veřejnost.

Když se navíc kníže nechal o víkedu slyšet, že "spor o Livii" může trvat klidně rok, či dva, okomentoval to Moravec slovy: "To má tedy v tom případě Karel Schwarzenberg pravdu. To tak může trvat rok či dva, protože když už to začalo, tak nechtějte po médiích, aby to téma, když je tady, opouštěla," odvětil Moravec Kmoníčkovi.

Kmoníček se bránil tím, že Moravec nemůže vědět, kdo bude za dva roky ministrem zahraničí. "A vy víte, kdo bude prezident?" zareagoval Moravec. Spražila ho za to Portová, prý veřejně zpochybnil Zemanovo řádné pětileté období. "Podle mne je to hodně neuvážené, neřku-li přímo drzé, a to zejména v případě veřejnoprávního média," rozčilovala se Portová. "Opravdu nevím, zda je Česká televize veřejnoprávní médium nebo televizní stanice Karla Schwarzenberga," dodala politička pro Parlamentní listy.

Fico: Návrh Klausové je projevem respektu k SR

Ne každému je však návrh Livie Klausové na velvyslankyni proti srsti. "Návrh na paní Livii Klausovou jako velvyslankyni ČR na Slovensku osobně vnímám jako projev respektu a úcty k SR," řekl slovenský premiér Robert Fico na dotaz MF Dnes.

Jisté však je, že spor o Livii má i další dopad. Jde o nepříjemné průtahy pro další velvyslance. Již schválení diplomaté jsou totiž nyní "rukojmími" v boji mezi Hradem a Schwarzenbergovým ministerstvem.

steelheart ( 30. dubna 2013 17:37 )

Moravec je zakomplexovanej ambiciozní žvanil! Má místo, který si vybral, nic víc!

krupan10 ( 30. dubna 2013 06:15 )

Vašík Havel chlastal daleko víc, tak klid, ono se to nějak vystříbří

krupan10 ( 30. dubna 2013 06:14 )

Karl von Sairait je děsnej ha.jzl

krupan10 ( 30. dubna 2013 06:04 )

mrmate jseš dement, jaký džentlment. Jseš stejně vypatlaný a senilní jako Číro

krupan10 ( 30. dubna 2013 06:00 )

dobře jste to řekla

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud