Tesař si plní svůj dětský sen: Dům si staví jako hrad!

Autor: Jitka Pecharová - 
26. května 2013
08:23

Spojení Můj dům, můj hrad mění ve skutečnost tesař Martin Zeman (40) z Trutnovska. Milovník staré architektury, který se živí renovací historických budov, toužil už od dětství bydlet na hradě. Svůj sen si nyní plní u Žacléře v Krkonoších, kde staví novodobou tvrz.

Zeman původně zvažoval, že si hrad koupí. Žádný ale nesehnal. Také ho napadlo, že by na něj přestavěl svůj rodinný dům. Stavební úřad mu ale nedal povolení. Proti tomu, aby si postavil nový hrad od základu na kopci mimo civilizaci, úředníci naštěstí nic neměli.

Panství jak ze středověku staví tesař 8 let a za tu dobu do něj investoval několik miliónů korun. Tvrz s plochou 320 metrů přitom buduje sám ve volném čase s rodinou. Používá dřevo a kámen, ale i novodobé plynosilikátové tvárnice.

Hradní paní čeká úklid 26 pokojů

Přízemí stavby, která bude mít celkem 26 místností je již obyvatelné, a tak tam tesař s družkou, pekárenskou mistrovou Klárou Jalůvkovou (35) a synem (14) už žije. „Je tam kotelna s uhelnou, kuchyň, která je ale ve stylu dnešní doby stejně jako koupelna, a rytířský sál. V něm zatím, než bude vše hotovo, spíme,“ řekl Zeman. V patře vzniknou ložnice a pokoje pro hosty a v jedné ze dvou 18metrových věží bude pánská trucovna, do které ženská noha nesmí vkročit. „Paní ji ale bude mít v té druhé věži, aby jí to nebylo líto,“ dodal Zeman. Vedle této karlštejnské pověsti tesař přijal i motto Rožmberků Navzory závisti a heslo českých králů Rozděl a panuj! „Takže muž je dráb, a žena se synem otroci,“ řekla s úsměvem jeho družka.

Video Můj dům, můj hrad - Video Blesk - Jitka Pecharová

Za dva roky by Zeman rád dokončil hrubou stavbu. Kolem tvrze, kterou obloží kamenem, plánuje vykopat příkop, postavit zvedací most a hradby. Z nájezdů nepřátel a závistivců, kteří by chtěli hrad dobývat a krást, strach nemá. Tvrz hlídají psi, a své družce Zeman pořídil respekt budící mačetu.

rudyptak48 ( 27. května 2013 09:47 )

Slovanská povaha pro estetično se u něj nezapře, stejně jako u Rusů v Karlových Varech.

zodyx ( 26. května 2013 22:14 )

Myslím, že tohle bys mu do očí neřekl, jak ho znám

zodyx ( 26. května 2013 22:14 )

Myslím, že tohle bys mu do očí neřekl, jak ho znám)

annael ( 26. května 2013 11:35 )

Ano, mít na to a mít do důchodu co dělat, to je úžasný, kór když si tím člověk plní svůj sen a baví ho to a naplňuje. Jestli to je nebo není prodejné, to ho vůbec nezajímá. Proč taky? Staví to pro sebe. Navíc o té neprodejnosti dost pochybuji. Každá věc má svého kupce. Ne všichni lidé se vejdou do škatulek.

bafhaf ( 26. května 2013 10:17 )

strašný kýč

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud