V domově důchodců mučí seniory hlady: K večeři dostávají chleba s hořčicí
Místo klidného odpočinku a ohleduplné péče, kterou by si zasloužili, zažívají hlad a bezpráví. Klienti v Domově na kopci v areálu bývalého utečeneckého tábora v Červeném Újezdě na Teplicku trpí.
Zařízení ubytovává seniory, dementní alkoholiky a psychiatricky nemocné, kterým má poskytovat stejnou péči jako domovy důchodců. Na poskytování těchto služeb však nemá licenci, vedení se prý pouze snaží z lidí vymámit peníze.
„Za ně dostanou suchý rohlík ke svačině nebo chleba s hořčicí k večeři. Mají hlad, perou se o cigarety,“ tvrdí bývalá pečovatelka. „Utekla jsem odtamtud. Nemohla jsem se dívat na to, jak se k těm lidem chovají. Když vám člověk říká, mám hlad, a vy mu nemůžete nic dát, je to strašné,“ popsala Aha! pod podmínkou zachování anonymity. Bojí se msty vedení zařízení. „Někdo by tam měl udělat kontrolu účetnictví. Výplata byla, když pošťačka přinesla důchody klientů,“ pokračovala ve výčtu podivností chodu domova.
Podobně mluví i další z bývalých zaměstnanců: „Lidi, co mě znají, mi volají a brečí, abych je vzal odtamtud,“ říká Petr P. (32), který je odhodlán svědectví o »péči« a v zařízení poskytnout policii.
V domově na »návštěvě«
Už jen najít Domov na kopci v Červeném Újezdě byl problém. Není k němu žádná směrovka. „Vy tam někoho máte? Tak to ho lituji. Odvezte ho odtamtud. Toho provozovatele bych zabil, kdybych mohl, za to, co těm lidem dělá,“ nebral si servítky muž, kterého jsme se ptali v Červeném Újezdu na cestu.
To není fabrika...
Zrezivělá železná vrata do objektu bývalých kasáren byla otevřená. Mladý muž za nimi se nás vlídně zeptal, koho hledáme. Než se rozpovídal, působil jako ochranka. Šlo zřejmě o psychicky nemocného klienta, poslal nás ale dál do areálu. Vzápětí vyběhla z vrátnice jedna ze zaměstnankyň, zastavila nás a vzala do kanceláře.
Jsem jediný jednatel
„Já jsem jediný jednatel,“ pyšnil se v křesle Pavel Fousek, který ale není nikde jako šéf oficiálně vedený. Nejdříve byl svolný odpovědět na otázky, po hysterickém výlevu kolegyň, aby neodpovídal, nás bez jediné odpovědi vykázal a šel vyprovodit k vratům.
Šéf napadl redaktorku Aha!
Poté, co »jednatel« Pavel Fousek zjistil, že ho už zvenku natáčím na mobil při zavírání vrat, vyběhl, strčil do mě, až mi vypadl mobil z ruky a rozsypal se. Když jsem ho sebrala a dávala dohromady, vyrval mi telefon z ruky a vyndal a ukradl z něj paměťovou kartu. Nato zmizel. Obrátila jsem se proto na policii. „Případ šetříme jako krádež,“ uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek.
Kdo je Pavel Fousek
Figuroval již v kauze občanského sdružení Naděje 2000 z Chomutova, které se mělo starat o nemocné lidi. Jeho zřizovatelka a bývalá Fouskova partnerka Jaroslava Lochařová (53) je nyní soudně stíhána za týrání stařečků. Proces zatím neskončil. Jednatelkou Domova na kopci je Lucie Zocherová (32), která byla též zaměstnankyní chomutovského sdružení.
Úřady o problémech vědí, ale...
Společnost Domov na kopci je registrována v Praze, Krajský úřad v Ústí nad Labem tam na kontroly nemůže. „K nám chodí jen stížnosti na zařízení a my je přeposíláme na magistrát do Prahy. Sami jsme několikrát upozorňovali, že se tam děje něco nezdravého. Víc nemůžeme,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hančková. Od loňského července jim přišlo pět podnětů k prošetření, lidé si stěžují na špatné hygienické podmínky a neoprávněné poskytování služeb.
O problému ví i ministerstvo práce a sociálních věcí. Pražský magistrát společnosti vyměřil pokutu 250 000 Kč. „Toto rozhodnutí není dosud pravomocné, protože účastník řízení se proti němu odvolal k ministerstvu práce a sociálních věcí,“ uvedla Táňa Kozelková z tiskového odboru ministerstva s tím, že pokuta byla udělena za poskytování sociálních služeb bez oprávnění.
Ty blábolíš! dementní lidé i alkoholici pracovali a odváděli daně státu, kdo nechodil do práce byl zavřený za příživnictví, že z některých byli alkoholici to neznamená že jsou to špatní lidé, po práci zašli na jedno plus panáka a zvykem časem přidávali až se z nich stali alkoholici to jsou také nemocní lidé, mají právo na léčení a prožít slušné stáří, ty snad nepiješ nekouříš?? pochybuji tak at máš takové stáří jako oni chudáci, i dementní lidé v ústavech pracovali navlékali náhrdelníky, lepili obálky, dárkové krabičky, smontovávali propisky, šili hračky do nemocnic a malovali obrázky na pohlednice a obrazy, nikde nezaháleli nudou, žádný ústav by neměl být v soukromých rukou, ti lidé také nepracovali pro soukromníka ale pro stát tak by se měl o tyto ústavy postarat stát, ano některé rodiny se postarat mohou, ale většinou potřebují chodit do práce a vydělávat na bydlení a potřebné k životu at nejsou bezdomovci, vše je drahé a mnozí sotva vyjdou
