Ve Fukušimě nefunguje chlazení, vypadla tam elektřina: Hrozí radioaktivní únik?

Autor: shp, ČTK - 
19. 3. 2013
15:56

Japonci se opět třesou strachy! V poničené jaderné elektrárně Fukušima, kterou před dvěma lety zdevastovalo mohutné zemětřesení a tsunami, nefunguje chlazení! Vypadla v ní totiž elektřina.

Bezprostřední riziko úniku radiace podle provozovatele elektrárny nehrozí. Problém s ochlazováním nádrží s vyhořelými palivovými tyčemi byl zaznamenán v blocích 1, 3 a 4. Chlazení reaktorů samých zasaženo nebylo.

Za čtyři dny by unikla radioaktivita

„Bezprostřední nebezpečí nehrozí. Trvalo by čtyři dny, než by nádrž s nejvyšší teplotou dosáhla bezpečnostního limitu,“ prohlásil Keniči Tanabe. „Do té doby se budeme snažit dodávky elektrické energie obnovit," dodal. Dodávky proudu se již částečně daří obnovit a že chladící systém v nádrži číslo 1 je již zase v provozu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

kobyla1 ( 20. března 2013 08:35 )

Kurńa v elektrárně došla elektřina. Tak to tu ještě nebylo

djaba ( 19. března 2013 22:44 )

Do pí*če ,máme záložní zdroj,a nejsme nějaký vesmírný konglomerát.Můžeme krmit 650 MVA a žádný problém.Japončíci jsou na tom obdobně,uchladit jejich reaktůrky je stejné , jako chladit kuřata do Tesca.

hofihofi ( 19. března 2013 17:37 )

To je zase nejaky novinarsky vytvor, zalozni zdroje ma kazda fabrika natoz tohle. A japonci!

Zobrazit celou diskusi
Další videa