Opozdilec Zeman: Při první audienci nechal čekat 145 velvyslanců

Autor: simao, ČTK - 
11. 3. 2013
17:04

Setkání s velvyslanci na Pražském Hradě se dnes stalo první velkou oficiální akcí Miloše Zemana od pátečního nástupu do funkce. Doprovázela ho na ní i první dáma Ivana Zemanová. Prezident však na sebe nechal diplomaty čekat - dorazil 15 minut po ohlášeném začátku.

Hvězdy přichází poslední. Tak nějak to dnes vypadalo na Pražském Hradě, kde nového českého prezidenta Zemana netrpělivě vyčkávalo skoro 150 nastoupených diplomatů z mnoha zemí světa.

Miloš Zeman na sebe nechal své dnešní hosty chvíli čekat - dorazil se čtvrthodinovým zpožděním. Ovšem s manželkou Ivanou po boku, která se pomalu, ale jistě, ujímá role první dámy, jak se sluší a patří.

Vedle první dámy doprovázel prezidenta i budoucí kancléř - šéf SPOZ Zemanovců Vratislav Mynář. Nahradí na tomto postu Jiřího Weigla, který s Klausovým koncem na Hradě také již pokračovat nebude. A vzdá se prý své stranické funkce.

Zeman na Hradě vyvěsí vlajku EU

Zeman před velvyslanci spustil proslov v angličtině. Během něj například tvrdil, že podpoří mezinárodní obchod a do zahraničí přiveze během svých cest poměrně velké výpravy zástupců českého průmyslu. 

"Mohu vás ujistit, že to budou jen podnikatelé úspěšní, nikoli podnikatelé blízko bankrotu," řekl Zeman, který již dříve prohlásil, že by chtěl podpořit český export podnikáním výprav do dynamických ekonomik typu Číny, Ruska, Indie či Brazílie.

Na setkání s diplomaty také dodal, že se pokusí nalákat zahraniční investory do ČR. "Protože, jak víte, Česká republika disponuje vysoce kvalifikovanou, ale bohužel levnou pracovní silou," uvedl.

Zeman je přitom oproti Klausovi podporovatelem EU a nad Hradem chystá vyvěsit její vlajku. A také prý podepíše nový doplněk Lisabonské smlouvy, které se Klaus "štítil" jako čert kříže.

Praha je nejkrásnější město na světě, loučil se s diplomaty

Navrch přidal Zeman několik tradičních frází - státy by se měly navzájem respektovat, nevměšovat se do vnitřních záležitostí jiných zemí. Ale také by měly společně bojovat proti terorismu.

Za zahraniční diplomaty zdravici Zemanovi přečetl vatikánský velvyslanec v Praze Giuseppe Leanza: "Bůh žehnej vám, Bůh žehnej České republice," zakončil svůj projev papežský nuncius a Zeman se s velvyslanci rozloučil slovy: "Vítejte v Praze, jak víte, nejkrásnějším městě na světě."

Doporučujeme
sona51 ( 12. března 2013 23:29 )

honza51

sona51 ( 12. března 2013 23:27 )

honza51

sona51 ( 12. března 2013 23:25 )

honzo51 sona51

12356 ( 12. března 2013 15:04 )

baro,dik za slusnou odpoved!

bara ( 12. března 2013 13:28 )

mně to tak připadalo už před a při volbách...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa