Zemřel šéf komanda smrti, které zabíjelo černošské aktivisty v JAR

Zemřel Dirk Coetzee, šéf komanda smrti, které v době apartheidu v JAR pronásledovalo černošské aktivisty
Autor: simao, ČTK - 
8. 3. 2013
13:53

Apartheid. Tohle slovo z temné minulosti Jihoafrické republiky je dodnes symbolem pro nenávistnou rasovou politiku druhé poloviny 20. století. Tehdejšímu rasistickému režimu, proti kterému bojoval i legendární politik Nelson Mandela, oddaně sloužil Dirk Coetzee. Šéf komanda smrti. Ten však ve středu ve věku 57 let zemřel.

Stál v čele tajné policejní jednotky z období apartheidu a v polovině 80. let cvičil tzv. komando smrti. Bývalý policejní kapitán Dirk Coetzee, které sloužilo rasistickému režimu v zemi však ve středu zemřel - podle mluvčí nemocnice v Pretorii na selhání ledvin.

Cvičil na farmě jednotku "proti černým"

Výcviku tajné police se Coetzee věnoval do roku 1986 nedaleko hlavního města Pretorie na farmě Vlaakplaas, po které dostala tato zvláštní jednotka založená v roce 1979 jméno. Cílem komand, jejichž byl Coetzee prvním velitelem, bylo zabíjet černošské aktivisty, kteří bojovali proti tehdejší vládě bílé menšiny.

Rostoucí mezinárodní tlak však nakonec přiměl JAR politiku apartheidu zmírňovat. O její zastavení se zasloužili především prezident Frederik de Klerk, který nechal po nástupu v roce 1989 propustit z vězení Nelsona Mandelu. Ten si odpykával již od roku 1964 trest doživotí za to, že do politického boje vedl svůj "černošský" Africký národní kongres.

Uprchl ze země, ale vrátil se: Ke zpravodajským službám!

Tehdy však byl již Coetzee posléze ze země uprchl a v roce 1989 začal vypovídat o zvěrstvech režimu apartheidu. V exilu sám přešel k Africkému národnímu kongresu.

Do JAR se Coetzee později vrátil a po zvolení Nelsona Mandely prvním černošským prezidentem v roce 1994 se přidal ke zpravodajským službám! Později však byl shledán vinným z vraždy, dostal ale milost od jihoafrické Komise pravdy a smíření, která posuzovala stížnosti na porušování práv za bývalého režimu.

Doporučujeme
vrabcek. ( 9. března 2013 05:04 )

Skoda ho ! ========== Jeden s tych ktory robil v JAR velmi uzitocnu pracu ! Cest jeho pamiatke !

dune ( 8. března 2013 20:08 )

Tak tak.

itartas ( 8. března 2013 18:34 )

Tomu psychpatovi přeju, aby se smažil v pekle !!!

lynx ( 8. března 2013 16:34 )

Tak nevím. Mají se ti černoušci lépe, než za apartheidu? Tehdy měli zákaz vycházení v noci, několik jich bylo za porušení zákazu na ulici zastřeleno. Teď mají svobodu a vzájemně se jich na ulicích povraždí ročně 16.000. Neměli by přeci jen poprosit o nějaký ten apartheid?

picpa ( 8. března 2013 14:50 )

Zákon o Významné tržní síle. O co přesně jde? Nefunkčnost současného zákona o Významné tržní síle by se daly shrnout do několika bodů: Zákon se vztahuje jen na obchodní řetězce, nevztahuje se na vertikální monopoly. Zákon určuje silné postavení na trhu absolutní hranicí obratu 5 miliard Kč bez zkoumání skutečné síly vyjednávacích pozic. A dále: Nedefinuje jednoznačně malého dodavatele, nechrání malé a střední české dodavatele a způsobuje nerovné postavení velkých dodavatelů a obchodních řetězců.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa