Seriál Blesku: Je váš soused psychopat?
Tragédie ve Frenštátě pod Radhoštěm, při které nakonec zemřelo šest osob včetně tří dětí, vyděsila mnoho lidí. Vždyť kdo z nás někdy neměl potíže se sousedy?
Je náš soused jen otravný živel nebo skrytý zabiják jako Antonín B. (†57)? Poznat skutečného psychopata je totiž i podle profesionálů nesmírně obtížné. Blesk proto připravil pro čtenáře seriál, který zodpoví otázky práva a povinnosti sousedských vztahů.
Psychiatr Jan Cimický: Psychopat je člověk s hrbem na duši
Podle předního psychiatra Jana Cimického se psychopat nedá poznat na první pohled. Ale některé prvky chování mohou na tuto psychickou poruchu osobnosti ukazovat. „Psychopat je člověk s pořádným hrbem na duši,“ říká Jan Cimický a dodává, že při prvním setkání s ním to vůbec nemusíte ani poznat.
„Nemá to napsané na čele.“ Ale budete-li s ním ve styku častěji, neuniknou vám zvláštnosti jeho chování. „Psychopati jsou například nezdrženliví či nestálí. Nevydrží dlouho na místě, v jednom zaměstnání. Prostě je něco stále žene dál,“ vysvětluje Cimický s tím, že mohou být často agresivní, úzkostní nebo totálně nekomunikativní.
„Nejnebezpečnější jsou psychopati paranoidní. Ti se cítí vším a všemi ohroženi. S oblibou napravují všechny napáchané křivdy. Proto píší na všechny strany stížnosti, podávají trestní oznámení a podněty k soudu. V horších případech se uchylují k výhrůžkám.“
Agresivní psychopat má podle Cimického různá stadia svých projevů.
1. Agresivní je pouze v myšlenkách, a proto je nejméně nebezpečný. To ale neznamená, že v tomto stadiu ustrne.
2. Projevuje verbální čili slovní agresi. To znamená, že ostatním nadává, píše hanlivé dopisy, maily a udání. Stížnosti rozesílá, kam to jde.
3. Agresivitu projevuje vůči věcem a zvířatům. To už je stadium dost nebezpečné. Ničí kolem sebe, co se mu nelíbí, a zlost si může brutálně vybíjet na zvířatech.
4. Nejnebezpečnější je agresor, který se vybíjí na lidech. Vyhrožuje násilím, případně ho i použije. Nevadí mu, že ublíží i sám sobě, jako to bylo v případě psychopatického souseda z Frenštátu pod Radhoštěm.
Psycholožka Marta Boučková: Výhrůžky neberte na lehkou váhu
Sousedské vztahy patří k těm nejkomplikovanějším. Někdy jde o úplné prkotiny, ale i ty dovedou pěkně otrávit život. Věčně štěkající pes ve vedlejším bytě, rozkopané boty na chodbě paneláku nebo časté hlasité mejdany u sousedů. Ale jsou i situace, kdy se sousedské vztahy hodně vyhrotí a lidé, kteří bydlí vedle sebe mnoho let, nejsou schopni se ani pozdravit. V horším případě si jen nadávají.
Narušené vztahy
„Sousedské vztahy jsou snad nejsložitější v oblasti mezilidských vztahů,“ říká pražská psycholožka Marta Boučková. Jak by se tedy konflikty měly řešit? „Samozřejmě je nejlepší, když si sousedé vše vyříkají a dohodnou se na nějakých pravidlech,“ doporučuje Boučková s tím, že ne vždy to jde. „Jakmile se už přistoupí ke stížnostem adresovaným obecnímu úřadu nebo dokonce policii, vztahy se ještě vyhrotí. Když už do sporu tyto instituce vstoupí, je to velký problém a vztahy mezi sousedy se už těžko podaří narovnat,“ domnívá se psycholožka.
Nepodceňuje výhrůžky
Pokud jeden z nájemníků začne ostatním vyhrožovat, neměla by se situace brát na lehkou váhu. „Člověk nebo osoby, kterých se slovní ataky týkají, by měli situaci probrat s rodinou a ostatními partajemi. Výhrůžky by dotčení lidé měli vyhodnotit a hledat společně způsob, jak věc řešit,“ radí Marta Boučková. Zároveň varuje, že výhrůžky typu »já to tady podpálím« by se neměly v žádném případě podceňovat. „Takové závažné vyhrožování násilím by se mělo řešit co nejdřív,“ doporučuje psycholožka.
Jak jednat s psychopatem
- Pamatujte si, že v jeho očích budete ti špatní, ať už jste v pozici jeho oběti nebo protivníka. Nejlepší je s ním přerušit kontakt, což není vždy možné.
- Nehrajte podle jeho pravidel
- Psychopat s vámi často manipuluje a chce vás ovládnout. On určuje pravidla. Nebojujte s ním ani nehrajte jeho hru.
- Nevšímejte si provokací a konfliktů
- Rád provokuje a líbí se mu, když reagujete emotivně.
- Omlouváte se a vysvětlujete. To on přesně chce. Takže ho ignorujte, neomlouvejte se a odkažte ho někam.
- Neodpouštějte a nevyjednávejte
- Nevěřte, že se změní. Nedomlouvejte mu, raději odejděte nebo ho rovnou vyhoďte. Pokud to nejde, navštivte psychologa a poraďte se.
- Nechtějte ho převychovat
- To se vám nepodaří. On totiž necítí vinu, má ve všem pravdu a jedná správně. Jedině ho můžete nasměrovat na psychiatrii.
JJoo tak nejak... tos trefil..