Bradáčové hrozí pokuta 5 milionů! Zveřejnila platy svých podřízených

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová má problém: Zveřejnila platy svých podřízených, patrně však nikoli v souladu se zákonem  (Autor: ČTK)
Autor: simao, ČTK - 
19. února 2013
16:31

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová má problém. Za to, že zveřejnila platy svých podřízených, po ní jde Úřad pro ochranu osobních údajů. A Bradáčové, ženě, která za mříže dostala doktora Ratha, hrozí podle všeho pěkně tučná pokuta.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zahájil správní řízení s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Za to, že na začátku února zveřejnila na webu zastupitelstva platy svých podřízených.

Podle serveru tyden.cz hrozí Bradáčové pokuta až pět milionů. "Úřad pro ochranu osobních údajů zahájil minulý týden správní řízení z důvodu plošného zveřejnění platů zaměstnanců Vrchního státního zastupitelství v Praze," potvrdil ČTK David Pavlát z tiskového odboru úřadu.

Zveřejňování platů je totiž problematickou záležitostí. Podle verdiktu Nejvyššího správního soudu mají v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím úřady povinnost poskytovat informace o platech a odměnách ve veřejné správě. Ovšem na vyžádání a nikoli je uveřejnit pro kohokoli na webech a navíc plošně u všech zaměstnanců, čehož se dopustila Bradáčová.

Metodické stanovisko ÚOOÚ totiž stanovuje kritéria, u jakých úředníků mohou být platy zveřejněny beze všeho, a kde s omezeními.

Bez omezení by měly být poskytovány informace o platech zákonodárců přes členy vlády a vedení ústředních orgánů až po vedení obcí a krajů. U ostatních vedoucích pracovníků mají úřady posoudit, zda zájem na zveřejnění převažuje nad právem zaměstnance na ochranu osobního údaje o jeho příjmu.

verasum ( 20. února 2013 09:03 )

komu zase šlápla na kuří oko?? A kdo ji chce odstranit z cesty?? Tady něco smrdí velebnosti

kobyla1 ( 19. února 2013 20:31 )

No ona ty platy zveřejnila na stránkách svého úřadu. To že je redaktoři z Blesku okopírovali a dali sem je jiná věc...kapišto?

enriko ( 19. února 2013 19:11 )

Jako vrchní státní zástupkyně by snad mohla vědět co si může dovolit. Je pravdea, že zveřejňovat platy v Blesku je dost podivné.

santini ( 19. února 2013 18:22 )

To jsou přesně naše podělaný zákony.Aby šlupka vypadala pěkně,ale běda,jestli to někdo použije!

kobyla1 ( 19. února 2013 17:57 )

Co to zase melou o nějakých osobních údajích? Copak plat, který jde z daní daňových poplatníků je osobní údaj? Co to tam sedí za hovada?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud