Svědci děsivého výbuchu paneláku: Byla to rána! Tlaková vlna nám vymlátila okna

Autor: Ivana Žáková - 
17. 2. 2013
16:15

O obrovském štěstí může hovořit Helena Nárožná (61), která bydlí přímo naproti domu, kde došlo k výbuchu. Spala zrovna v posteli u okna, které tlaková vlna roztříštila. Střepy byly po celém pokoji. Podobných případů však bylo po výbuchu paneláku ve Frenštátě více. Místní tu prožívají nečekané peklo.

Manželka se z toho psychicky zhroutila. Zvracela a není schopna hovořit. Já se od rána třesu a nejsem schopen pozřít ani sousto. To, co jsme zažili, se nedá popsat. Ten zoufalý křik o pomoc a nářek těch lidí, pořád je slyším,“ řekl smutným hlasem invalidní důchodce Josef Nárožný (63). Stejně jako ostatní, vzbudila i jeho ohromná rána a řinčení skla.

„Běhali jsme v šoku se ženou po bytě a měli jsme pocit, že spadl celý barák. Až jsme viděli, že protějšího domu šlehají plameny. Oheň se šířil ze sklepa, kde je uzávěr plynu, a pak dále nahoru z přízemního bytu, kde bydlí muž roznášející letáky, který dělal všem v okolí naschvály,“ popsal Blesku tragickou nedělní noc Nárožný.

„Policejní hlídka tam byla hned, hasiči ale přijeli až za dvacet minut, což mě dost zarazilo. Nějaká žena pořád křičela o pomoc v okně, dole stáli chlapi a volali na ni, aby skočila, že ji chytí,“ popsal hrůzu důchodce a zoufale dodal: „Nevím, co budeme teď se ženou dělat, abychom v bytě nezmrzli. Okna máme rozbitá nebo mají tak poničené rámy, že hrozí jejich spadnutí.“

Sousedé podezřívají problémového muže

Za páskou postávali davy lidí. Přišli se podívat na zkázu. „Měl jsem tam fajn známé. Pohodové a klidné manžele Andreu (37) a Viléma (38) Š.. Mají dvě děti. Bydlela tam nejdříve Andrea s matkou a teď oni asi tři roky. Nedávno rekonstruovali celý byt. Nevím, jak na tom jsou. Je to strašné. Vypadá to, že to udělal ten šílenec, s kterým byly dlouhodobé problémy. Celý barák si stěžoval. Celé město to vědělo. Radní s tím nic nedělali až to došlo do takové tragedie,“ konstatoval Jiří Mikeska (41). „Ten člověk měl věčně rozbitá okna, lidi na něho byli naštvaní,“ dodal.

Město evakuovalo i obyvatele sousedních domů

Záchranáři byli nuceni evakuovat obyvatele sousedních domů, přičemž někteří z nich se dnes nebudou moci domů vrátit. Pro takový případ radnice připravila vytápěné chatky v nedalekém autokempu. Evakuovaní našli prozatímní útočiště také na internátu místní elektrotechnické průmyslové školy.

Zázemí našli postižení na městském úřadě, kde jim poskytli pomoc psychologové. Nikdo z médií se k nim však nedostal. „O všechny je postaráno. Statik budovy prohlíží. Pokud by se nemohli vrátit, budou ubytováni kempu. Pro příbuzné poškozených rodin jsme zřídili krizovou linku 556 833 111. Lidé jsou velmi solidární, nabízejí poškozeným pomoc. Určíme místo, kde se bude pomoc shromažďovat,“ uvedla starostka města Zdenka Leščišinová. Obyvatelé zničeného domu přišli naprosto o vše.

Doporučujeme
hofihofi ( 17. února 2013 19:20 )

podvod a podvodnice.

zkratik ( 17. února 2013 18:58 )

když se zeptáš pojišťoven,zapřou ti to a budou se předhánět,která má lepší pojistný plnění

hofihofi ( 17. února 2013 18:52 )

To se vi, ze jsou mazané, musis vzdy podmaznout likvidatora a pak to jde.

janina7777 ( 17. února 2013 18:50 )

hm, tak člověk platí jak mourovatej a pak nic nedostane chytrý pojišťovny, když nás lákali, říkali, že plněj všem ke spokojenosti hm koukám, že je lepší nic nemít, pár nutných věcí a moc si nenakupovat

hofihofi ( 17. února 2013 18:44 )

A jeste jedna vec oni take bazituji jak ke skode doslo, na nektere veci se to vubec nemusivztahovat, treba pocasia podobne, take na tohle, to zalezi na smlouve a ty jsou mazane.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa