Rezignace papeže Benedikta XVI.: Mé síly už nestačí!

Benedikt XVI. rezignuje na svou funkci.  (Autor: tasr, anc)
11. února 2013
14:08

Papež Benedikt XVI. dobrovolně rezignuje k 28. únoru na svou funkci. Jako důvod uvedl staří. "Mé síly nestačí na náležité vykonávání petrovského úřadu," napsal v prohlášení.

Prohlášení papeže Benedikta XVI.

Drazí bratři,

svolal jsem tuto konzistoř nejenom kvůli třem kanonizacím, ale také proto, abych vám oznámil rozhodnutí velké důležitosti pro život církve. Po opakovaném zpytování vlastního svědomí jsem před Bohem došel k jistotě, že moje síly z důvodu pokročilého věku již nestačí na náležité vykonávání petrovského úřadu. Jsem si dobře vědom, že tato služba svou duchovní povahou musí být konána nejenom činy a slovy, ale neméně také utrpením a modlitbou. Nicméně, v dnešním rychle se měnícím světě zmítaném záležitostmi velkého významu pro život víry je pro řízení Petrovy bárky a hlásání evangelia zapotřebí také tělesných i duševních sil, kterých mi v posledních měsících ubylo natolik, že musím uznat svoji neschopnost spravovat úřad, který mi byl svěřen. Proto s vědomím závažnosti tohoto úkonu zcela svobodně prohlašuji, že se vzdávám služby římského biskupa, nástupce svatého Petra, kterou mne pověřili kardinálové 19. dubna 2005, takže 28. února 2013 ve 20 hodin bude římský stolec, stolec svatého Petra uprázdněn a bude zapotřebí, aby ten, komu to přísluší, svolal konkláve, které zvolí nového papeže.

Drazí bratři, opravdu vám ze srdce děkuji za veškerou lásku a práci, kterou jste spolu se mnou nesli tíži mého úřadu, a prosím o odpuštění za všechny své nedostatky. Nyní svěřujeme církev svatou péči našeho Nejvyššího Pastýře, našeho Pána Ježíše Krista, a prosme jeho svatou Matku Marii, aby svou dobrotivou mateřskou přímluvou pomohla otcům kardinálům při volbě nového papeže. Pokud jde o mne, budu nadále chtít sloužit z celého srdce svaté církvi Boží životem věnovaným modlitbě.

Ve Vatikánu dne 10. února 2013

Benedikt XVI.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

reggina ( 11. února 2013 18:51 )

A mimochodem o tom "dobrovolne". Kdyz jsem hledala info o sve rodine v obdobi nekolik stoleti zpet, v cirkevnich zapisech jsem nasla jaky odpustek museli platit kazdy rok cirkvi POVINNE!!! Tak prisli k tomu svemu slavnemu majetku!!!

reggina ( 11. února 2013 18:48 )

Nakolik vim, cirkve stoji ze statni kasy miliardy, takze logicky placene jsou z dani

rudyptak48 ( 11. února 2013 18:04 )

Kdyby jej při nástupu do funkce lidé pořádně poslouchali, nebylo by pro ně překvapením, že odstoupil, protože říkal, že do funkce už nastupuje v pokročilém věku, a pokud nebude schopen úřad papeže zastávat tak odstoupí, což teď učinil. Takže až taková senzace to zas není. Lidé by měli ocenit, že dodržel slovo.

rudyptak48 ( 11. února 2013 18:03 )

Věřící to dávají dobrovolně. Zkus nezaplatit státu daně? Když církvi nepřispěješ, nic se ti nestane, žádný postih nikoho nečeká.

doktorka6 ( 11. února 2013 16:44 )

CITUJI: Pokud jde o Nostradama a předpovědi týkající se tisíciletí, je J. Hogue pokládán za světovou autoritu. Kniha "Poslední papež" analyzuje úpadek a pád římskokatolické církve a představuje tak její jedinečné a neortodoxní minulé i budoucí dějiny. Proroctví stavějící se kriticky k pochopení této církve tu nejsou potlačena, nýbrž pojata jako soucitem inspirovaná vodítka, která jí mají pomoci uskutečnit poslední a nejvyšší přeměnu. Podtitul zní "Proroctví svatého Malachiáše týkající se nového milénia". KONEC CITATU

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud