Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Městský soud: Amnestie je v rozporu s ústavou, zrušte ji!

Bude amnestie Václava Klause zrušena?
Bude amnestie Václava Klause zrušena?  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, ljš - 
23. ledna 2013
11:41

Odpůrci Klausovy amnestie mohou slavit první úspěch. Městský soud v Praze navrhne Ústavnímu soudu, aby ji zrušil. Vadí mu to, že ji prezident Klaus a premiér Nečas neprojednali s celou vládou. Poputují vězni zpátky za mříže?

Podle návrhu Městského soudu v Praze je celá amnestie v rozporu s ústavou, pokud ji předem neprojednala vláda. Ústavní soud by ji proto prý měl zrušit jako celek. Jako alternativní variantu nabízí městský soud alespoň vyškrtnutí pasáže, která zastavuje některá trestní stíhání.

Hlavní vada amnestie podle Městského soudu v Praze spočívá v tom, že ji podle dostupných informací předem neprojednávala vláda. Amnestii pouze kontrasignoval premiér Petr Nečas, což je podmínka její platnosti.

Návrh sepsaný pražským soudcem Kamilem Kydalkou poukazuje na to, že zodpovědnost za premiérův podpis nese celá vláda. "Podpis premiéra zavazuje celou vládu a je tedy namístě požadovat projednání takové věci na zasedání vlády, byť informace o takovém jednání z pochopitelných důvodů nemusí být před vyhlášením amnestie veřejná," stojí v návrhu.

Jak rozhodne Ústavní soud?

Skutečnost, že amnestii zřejmě předem neprojednávala vláda, kritizoval nedávno také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj se tak prezident Václav Klaus s premiérem Nečasem nedrželi dlouholetých zvyklostí.

Pokud by ústavní soudci nezrušili amnestii jako celek, mohli by podle návrhu zrušit alespoň její článek o zastavení některých trestních stíhání. Konkrétně jde o trestní stíhání, která trvají déle než osm let s trestní sazbou do deseti let vězení.

satanklaus ( 25. ledna 2013 03:09 )

Proti amnestii celkem nic nemám, ale faktem je, že Zeman bude pokračovat zcela v duchu Klausova prezidentování. Proto ho Klaus tak podporuje.

djaba ( 23. ledna 2013 22:37 )

A já myslel, že je amnestie pro různé zlodějíčky,asi jsem se spletl.No nic , velké ryby a velcí žraloci se taky mohou napravit.Jen u nich ta náprava je trošku jinde.

osinek ( 23. ledna 2013 19:22 )

Zeman prohlásil, že toho prevíta, odéesáka Weigla, který je nyní šéfem prezidentské kanceláře, ponechá ve vysoké funkci kancléře, pokud Zeman bude prezidentem!! Zeman chce ponechat v prezidentské kanceláři skoro všechny odéesáky, které tam dotáhl Klaus Není Zeman pokrytec hrubého zrna, když tvrdí,že je "sociálně citlivý a slušný", když si chce v prezidentské kanceláři ponechat naprostou většinu Klausových lidí? Vždyť někteří z těch lidí, včetně kancléře Weigla se podíleli na přípravě skandální Amnestie zastavující vyšetřování velkých kriminálníků a poškozujících jejich oběti!!

marmat ( 23. ledna 2013 14:35 )

MILÉ DĚTI - z této diskuze Vám nezbývá, než vyskočit.... JE TO EVIDENTNĚ NAD VAŠE SÍLY.... To máte lepší zábavičku nadávat horem/dolem Karlovi Schw.,nebo mu něco, někde přikreslit

jardista ( 23. ledna 2013 14:18 )

Myslím,že by chom si měly více vážit sami sebe.A tyhle sebemrskačský názory přenechat slabomyslným.Takhle malý národ,s takhle dlouhou historií a vlastním a bohatým jazykem,to přece stojí za kus hrdosti.Vždyť ta životní úroveň není zas tak neúnosná.Važme si více své identiti a choďme k volbám a uvidíte,že bude míň důvodů k nadávkám.

Zobrazit celou diskusi
Další videa