Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Na trhu se před Vánocemi objeví léčebný kapr: Dobrý bude na srdce

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
11. prosince 2012
13:38

Na pulty se před letošními Vánocemi dostane speciálně vyšlechtěný léčebný kapr. Je to radostná zpráva pro milovníky kaprů, ale především pro lidi, kteří mají problémy se srdcem.

Poprvé si letos mohou lidé před Vánocemi koupit kapra s větším podílem omega 3 mastných kyselin. Ryba, jejímuž chovu se věnuje Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, má příznivý vliv na prevenci a léčbu kardiovaskulárních onemocnění. Kapr se zvýšeným obsahem omega 3 mastných kyselin bude k dostání na prodejních místech v Praze, Českých Budějovicích, Vodňanech a Blatné. Novinářům to dnes řekl ředitel vodňanského Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Pavel Kozák.

"Na trh se v letošní předvánoční premiéře dostane přes 100 metráků těchto ryb," uvedl. Vyšší podíl omega 3 mastných kyselin kapr získá ze speciální krmné směsi, která obsahuje řepkové výlisky a lněné semínko. Ryba, jejímuž výzkumu a chovu se ve Vodňanech věnují pět let, bude v porovnání s běžným kaprem zhruba o 15 procent dražší. "Počítáme, že cena za jeden kilogram se bude pohybovat mezi 80 a 85 korunami," řekl Kozák.

Pozitivní vliv na zdraví kapra s omega 3 mastnými kyselinami prokázal v posledních dvou letech výzkum. Na něm Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity spolupracovala s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny. Výzkum spočíval v tom, že dobrovolní pacienti, kteří se po operaci srdce zotavovali v Lázních Poděbrady, čtyři týdny konzumovali kapra s vyšším podílem omega tři mastných kyselin. "V porovnání s ostatními pacienty, kteří drželi klasickou dietu, u nich za tu dobu došlo k významnému zlepšení parametrů tukového spektra krve," řekl výzkumný pracovník Fakulty rybářství a ochrany vod Jan Mráz.

Podle něj však záleží i na správném postupu při zpracování kapra. "Nejlepší je připravovat jej na řepkovém oleji a při teplotě uvnitř ryby kolem 60 až 70 stupňů Celsia," uvedl Mráz.

Omega 3 esenciální nenasycené mastné kyseliny jsou vhodné na ochranu proti vzniku srdečních a cévních příhod a pro správnou funkci srdce. Snižují hladinu krevních tuků, zabraňují usazování cholesterolu, chrání před vznikem degenerativních onemocnění a snižují krevní tlak.

undatra ( 11. prosince 2012 22:17 )

Jak ho poznáme ? Bude mít na sobě chlupy ? To si dám raději dietní bůček a zapiji ho gambáčem .

ajadalounikova ( 11. prosince 2012 19:10 )

Zdravim. Mezi lidma ted koluje novinka, jak si privydelat na internetu par penez. Je to na - www.CervenoCerna.Kvalitne.cz - Ja si takto vydelavam uz pres mesic a nemuzu si to vynachvalit, stejne jako znami, kteri mi to poradili Doporucuji to omrknout rychle, protoze brzy to uz nebude mozne!

e.44 ( 11. prosince 2012 18:25 )

Radostná zpráva pro milovníky kaprů? To těžko. U něčeho tradičního a dobrého dochází podobným "vylepšením" většinou spíš k pomršení

mirabelka43 ( 11. prosince 2012 15:18 )

Já už jsem teď vylečená z předvánočních slev.

mirabelka43 ( 11. prosince 2012 15:16 )

Už máš nakoupeny svíčky a sušenky s vodkou ?

Zobrazit celou diskusi