Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť 16°C

Dětský čin roku 2012: Toto je osm statečných!

Autor: rav - 
29. listopadu 2012
17:20

Osm dětí ocenil nadační fond Dětský čin roku. Děti dokázaly, že i jen obyčejný dobrý skutek může být hrdinským činem.

Příběh o dobrém skutku sebe nebo svého kamaráda letos do soutěže poslalo 209 dětí. Do následného hlasování v jednotlivých kategoriích se celkově zapojilo 5529 dětí z celé České republiky.

Nejvíce se asi činili ve východočeském Trutnově. Tři z osmi výherců totiž chodí právě do zdejší Základní školy V Domcích. Všichni ocenění získali dárky v podobě projížďky na koni nebo si mohou zkusit pilotovat obří Airbus na simulátoru. Každý také obdržel pro svou školu šek v hodnotě 10 tisíc korun na nákup školních pomůcek.

Tohle jsou příběhy dětí - hrdinů:

Jan Eibin (13), Trutnov

Kategorie: Pomoc ostatním lidem

Cizí staré paní Honza pomohl, když ji uviděl, jak omdlela na chodníku. Zavolal sanitku a doprovodil jí do nemocnice. Na to ale zjistil, že osamělá dáma žije v jejich domě. Paní Adélka a sedmák Jan se spřátelili. „Nad zažloutlými fotkami, sušenkami a konvicí čaje jsem si vyslechl spoustu příběhů. A i když teď už paní Adélka nežije a smutek pomalu přešel, nikdy na ni nezapomenu,“ říká Honzík.

Patryk Szymczak (13), Kolín

Kategorie: Záchrana lidského života

Patryk zachránil svou kamarádku, když si na adrenalínové trampolíně v lese zlomila kotník. Přivolat pomoc se ale nedařilo. „Do tábora, kde jsme bydleli, to bylo moc daleko,“ vzpomíná. Zafixoval tedy zraněné dívce nohu pomocí klacíku a tkaniček a na zádech jí donesl do tábora k ostaním, kde mohli zavolat sanitku.

David Bartoň (15), Hodslavice

Kategorie: Pomoc v rodině

David pomáhá praprarodičům. S prababičkou hospodaří v kuchyni, s pradědečkem se zas starají o zahradu a hlavně včelaří. „Největším zážitkem bylo, když jsem poprvé v rukou držel souš oblepenou včelami,“ říká. A největší radost měli, když loni vytočili přes tři metráky medu. Někdy pomoc totiž potřebují právě naší nejbližší.

Radka Šrolová (12), Trutnov

Kategorie: Pomoc jiným dětem

Ztracené tříleté děvčátko zachránila Radka jedno léto u rybníka v Dolcích. Bylo jí tenkrát sedm a byla se poprvé koupat sama. Neztratila ale hlavu a za pomoci své maminky se jim podařilo najít tetu, která tehdy tříletou holčičku hlídala. „S mamkou jsme byly rády, že to dobře dopadlo, a pak jsme se šly společně vykoupat,“ říká Radka.

Šárka Panáčková (14), Brno

Kategorie: Pomoc přírodě

Obětavá dívka zachránila poraněné štěně, která našla při své procházce lesem, uvázané u stromu. Schylovalo se k bouřce, proto neváhala, štěně odvázala a schované pod bundou je nesla domů. Ale tam už jedno štěně bylo. Naštěstí ji napadlo sebe i psíka před deštěm a zimou schovat u strýce. Tam dokonce štěně získalo i nový domov.

Vojtěch Švábenský (13), Brno

Kategorie: Dobrý nápad

Vojtěch dokázal svého dědečka potěšit tak, až ho rozplakal. Když trávil u dědy léto na chalupě, vždy si to moc užil. Proto se rozhodl péči svému dědečkovi vynahradit tím, že mu splečně s bratrem a sousedem postavili udírnu. „Děda je velký gurmán, ale nejvíc si potrpí na uzené maso,“ říká Vojta. Darovat mu vlastní udírnu tak byl opravdu dobrý nápad.

Karolína Bazsóová (13), Trutnov

Kategorie: Pomoc na netu

Odradila svou kamarádku od schůzky s chlapcem, kterou si sjednala přes Facebook. Jelikož věděla o možném nebezpečí, a případech, kdy se útočník na sociální síti vydává za vrstevníka dětí, pravděpodobně ji zachránila od traumatizujícího zážitku. „Naštěstí mne poslechla a všechny fotky, kde je ve spodním prádle, z internetu smazala,“ říká Karolína.

Kristýna Heczková (15), Slavkov

Kategorie: Zvláštní cena Učitelských novin

Kristýna má o devět let mladšího bratra, o kterého se příkladně stará. Vodí ho do školy i ze školy, tráví spolu volný čas, hrají si i uklízejí. „Dříve jsem si jako jedináček nedokázala představit mít najednou tak malého sourozence, se kterým se budu dělit o rodiče,“ sděluje upřímně Kristýna. Teď by si nedokázala představit život bez něj.


dudinka ( 29. listopadu 2012 21:07 )

Takové zprávy se tak hezky čtou... Hned mi to zvedlo náladu!

Zobrazit celou diskusi