Ústavní soud se zastal nezaměstnaných: Už nemusí povinně pracovat

Nezaměstnaní si mohou oddychnout, úřady práce už jim nemohou povinně uložit veřejné práce. Podle prředsedy Ústavního soudu by to bylo ponižující.
Ústavní soud vyškrtl z reformního balíčku zákonů veřejnou službu pro nezaměstnané. Úřad práce již nemůže vyřadit z evidence nezaměstnaných člověka, který odmítne pracovat v rámci veřejné služby. Ústavní soudci tuto možnost vypustili ze zákona o zaměstnanosti. Podle zákona mohl Úřad práce poslat do veřejné služby na 20 hodin týdně nezaměstnaného, který byl v evidenci nepřetržitě alespoň dva měsíce.
Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského je povinná veřejná služba v rozporu s Listinou základních práv a svobod a odporuje také zákonu o zákazu nucené práce.
Poslanci ČSSD v návrhu žádali zrušení všech 14 reformních norem kvůli proceduře jejich schvalování, uspěli tak pouze částečně, protože soud kromě zrušení veřejné služby provedl jen několik dalších drobnějších škrtů.
Nečas ho respektuje
"Rozhodnutí Ústavního soudu respektuji, jakkoliv ne se vším můžu a musím souhlasit," reagoval premiér Nečas na závěry soudu před novináři. Vláda podle něj nyní potřebuje "velmi pečlivě prostudovat", jak soudci své závěry vysvětlují. Z odůvodnění pak vláda podle Nečase učiní "konkrétní legislativní závěry z hlediska úpravy těchto norem".
Aha, takže třeba zruší fabriku, kde člověk pracoval dvacet let, najednou ze dne na den je nezaměstnaný a ÚP ho za trest pošle zametat na náměstí. Tak to se mi zdá opravdu nespravedlivé a ponižující