Jako v listopadu 1989: Demonstranti šli proti Kalouskovi s obuškem

Autor: simao, ČTK - 
17. listopadu 2012
17:37

Na Václavském náměstí zazvonili klíči a vydali se na pochod. Účastníci sobotní protivládní demonstrace se pak na Národní třídě střetli s příslušníky Nečasovy vlády. Papírovými. A byla to řež.

Miroslav Kalousek s papírovou helmou na hlavě, štítem a pendrekem v ruce, vedle něj stejně vyzbrojený Karel Schwarzenberg. Nechybí samozřejmě ani šéf nenáviděné vlády Nečas.

Bok po boku stáli členové současného vládního kabinetu před Národním divadlem napříč silnicí, aby zatarasili postup nespokojeného davu, mířícího z Václavského náměstí. A pak došlo ke střetu.

Kalousek s pendrekem jako vzpomínka na revoluci

Jako memento událostí ze 17. listopadu 1989, kdy se na Národní třídě střetly pořádkové jednotky SNB a neozbrojení studenti, se lidé vrhli proti papírovým kartonům s obličeji politické elity.

Šlo o žertovnou akci na závěr protivládní demonstrace, které se v centru Prahy zúčastnily tisícovky lidí. Podle odhadů policie 10 tisíc, podle odborářů více. Akci uspořádali iniciativa Stop vládě! ve spolupráci s odbory.

Že jsou Češi národem recesistů, dokázala i následný průvod, který zastřešila Iniciativa FÓR_UM.

Alegorický průvod: Dojná kráva Česká republika

Pod názvem Sametové posvícení se do centra Prahy vydal průvod nejrůznějších masek. často alegorických. Vévodila jim "dojná kráva Česká republika". Seděl na ní kníže Potěmkin a volal na přihlížející, aby si také přišli "podojit republiku".

Této akce se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí, kterým mnohdy udiveně přihlížely davy pražanů i turistů. Mezi maskami nechyběli čtyři šašci se symboly KSČM, ČSSD, ODS a TOP 09, které si na vodítku vedly postavy znázorňující kmotry.

Maska s obličejem "kolibříka" Pavla Béma pak rozdávala letáky s požadavky "za demokracii ještě demokratičtější", mezi nimiž byl například ironický požadavek na všeobecnou imunitu nebo na všeobecné právo na kmotra.

"Posviťme si na to, co se v naší společnosti odehrává, a připomeňme si, jaké naděje vzbuzovala po roce 1989 možnost svobodně se vyjadřovat ke společenským problémům a chuť řešit je," vyzývala Olga Věra Cieslarová z Iniciativy FÓR_UM.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

hrneczuhrinevsi ( 18. listopadu 2012 10:59 )

co brečíte? už dvacet let si tyto lidi stále volíte. Tak proč se pak divíte? To fakt nechápu. Dobře vám tak.

avina ( 18. listopadu 2012 10:48 )

Pěkné podívání,četba až jim bude 75 let a více...

enriko ( 18. listopadu 2012 10:41 )

Nějakých deset tisíc lidí z desti milionů? To svědčí jen o tom, že jedno promile obyvatelstva stávkovalo. Na to má svaté právo, tečka.

stanislavhahn ( 18. listopadu 2012 09:18 )

Přijde čas i na ně.Jednou se najde někdo a zakroutí jim hrdla.

moiaza ( 18. listopadu 2012 08:32 )

Tato banda je tak otrlá, že s nimi nehne ani buldozer. Pokud je lid nevynese v zubech, nebo nepůjde na hrad s vidlemi, neodejdou sami ani za nic. Dobře se chrochtá u plného koryta za peníze daňových poplatníků. A zodpovědnost žádná. Jen já na brachu, brácha na mě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud