„Adoptovala“ Pospíšila a odkázala mu půl miliardy: Teď dostane řád

Meda Mládková dostane francouzské vyznamenání
Autor: ČTK - 
27. 11. 2012
14:15

Mecenáška umění Meda Mládková (93), která odkázala svou půlmiliardovou sbírku umění bývalému ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, bude vyznamenána Řádem za zásluhy, který jí předá francouzský velvyslanec Pierre Lévy.

"Vyznamenání je oceněním činnosti paní Medy Mládkové, která se zasadila o šíření současného umění a svobody uměleckého projevu obecně," uvádí se v tiskové zprávě francouzského velvyslanectví. Vyznamenání jí bude předáno 3. prosince v Buquoyském paláci, sídle francouzského velvyslanectví.

Náklonnost Medy Mládkové k Francii má osobní i profesní důvody. V roce 1954 se tam usadila, aby mohla studovat na Sorbonně a na Ecole du Louvre. Potkala tam svého pozdějšího manžela Jana Mládka a setkala se tam také s malířem Františkem Kupkou, jehož díla má ve své sbírce.

Velvyslanectví také uvádí, že Meda Mládková je frankofil dokonale ovládající francouzský jazyk. Při koncepci výstav v Muzeu Kampa spravovaném Nadací Jana a Medy Mládkových se nezapomíná ani na francouzské či na francouzsky hovořící umělce.

Řád za zásluhy založil v roce 1963 generál Charles de Gaulle. Je oceněním za mimořádné zásluhy, vojenské nebo civilní, prokázané francouzskému národu. Má tři hodnosti: rytíř, důstojník a komandér. Mezi českými osobnostmi, které byly vyznamenány Řádem za zásluhy, jsou například bývalí velvyslanci ve Francii Jaroslav Šedivý, Pavel Fischer a Petr Janyška nebo novinář Petr Uhl, překladatel Karel Kraus a politolog Jacques Rupnik.

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu svého života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům - přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců.

Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea moderního umění, aby mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Muzeum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou kulturní institucí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

tomik007 ( 27. listopadu 2012 17:54 )

 Ted budou na Kampe frcet samy thermoparty

palko1961 ( 27. listopadu 2012 16:23 )

Trochu jsem vas asi rozezlil co? Dobre ja to se.ru a jdu na pivko za £2.80. Jinak vsem preji krasny zbytek dne. Hlavne si nenechejte rozkrast celou republiku. See you later.

palko1961 ( 27. listopadu 2012 16:17 )

Stejne se s toho dlouho radovat nebude! Kapitalistum uz zvoni hrana! Brzy vse bude {zaplatpanbu} opet statu vcele s KSCM.

penzijni_fond ( 27. listopadu 2012 16:15 )

Zkontrolujte si výši příspěvku na penzijní připojištění, pokud tak neuděláte můžete o něj přijít. Více informací zde www.statniprispevek.cz. Pospěšte změny lze provádět už jen 3 dny.

furstenberg.egon ( 27. listopadu 2012 15:52 )

mimochodem pospíšilovi neni co závidět on musí sbírku udržet pohromadě a v darovací smlouvě jistě nebude chybět tato klauzule. takže nehrozí že by to začal časem rozprodávat myslím si že i proti tomu se pani meda pojistila a pana Pospíšila považuji za slušného člověka

Zobrazit celou diskusi
Další videa