Úspěch českých lékařů: První řetězová transplantace ledvin

Ilustrační foto
Autor: rvs - 
7. listopadu 2012
20:11

Lékaři v Pražském IKEMu si včera připsali ojedinělé prvenství. Jako prvním v Česku se jim podařilo provést takzvanou řetězovou transplantaci ledvin mezi několika dvojicemi lidí.


Takový zákrok nemá v české historii obdoby. „Týmy Transplantcentra připravily a provedly první řetězovou transplantaci ledvin od živých dárců v České republice. Během ní si vyměnilo orgán několik párů,“ uvedl včera IKEM. Další podrobnosti chtějí lékaři zveřejnit během dneška.

Řetězová transplantace je darování ledviny mezi nejméně třemi dvojicemi lidí. Jednotlivé dvojice jsou většinou příbuzní, nebo partneři. Kvůli rozdílné krevní skupině jsou však nuceni pomocí registru najít »na výměnu« další dvojice. Operace se pak musí provádět současně.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

siroky11 ( 7. listopadu 2012 21:22 )

Náhodou v Ikemu Praha na "Nefrologii" jsou skuteční odborníci a velice příjemní. Dokonce mohu potvrdit i velikou ochotu a snahu sestřiček.Je mi přes 60 let a lepší zdravotní péči jsem nikde nepoznal. Mám vyzkoušeno na vlastní kůži!

kukuku ( 7. listopadu 2012 20:27 )

Tak dochtoři: Ještě zdokonalit, uzavřít cyklus a provádět operace typu Kulový blesk.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud