Tlačenice u soudu: 52 obžalovaných, právníci na protest odešli

Autor: Ladislav Leimer, Vlaďka Hradská - 
10. září 2012
12:46

Největší soudní proces v Česku začal dost neslavně. Do soudní síně pro šest desítek lidí se našlapalo kolem stovky obžalovaných a jejich obhájců. Po devadesáti minutách desítky advokátů na protest proti nedůstojným podmínkám opustily soudní síň!

Takové obléhání obžalovaných a státních zástupců budova krajského soudu v Českých Budějovicích ještě nezažila. Fronty byly včera ráno hned u vchodu do budovy, kdy stovka obžalovaných a jejich advokátů procházela bezpečnostní kontrolou. Mířili do soudní síně, kde se měla projednávat obžaloba 52 lidí obviněných z manipulace se státními zakázkami. Byli mezi nimi podnikatelé, zástupci vojenských ubytovacích a stavebních správ a bývalí pracovníci ministerstva obrany. Pro většinu z přítomných advokátů však případ skončil už po 90 minutách.

Obhájci z místnosti na protest odešli...

Největší síň krajského soudu totiž nestačila pojmout všechny aktéry procesu a po chvíli bylo v místnosti nedýchatelno. Advokáti se tísnili na lavicích pro veřejnost. Neměli možnost si rozložit spisy ani psát poznámky a proto se postavili proti. „Vzhledem k tomu, že si nemohu ani vyndat na stůl dokumenty, aniž bych ohrozil vedle sedícího kolegu, odcházím z této místnosti,“ řekl obhájce Václav Vlk. Sundal si talár a odešel. K námitce proti nedůstojným pracovním podmínkám se připojili i ostatní advokáti a přibližně čtyři desítky z nich opustily soudní síň.

...a už se nevrátili

Předseda senátu Ondřej Vítů vyhlásil přestávku. Po jejím skončení se už ale většina obhájců do soudní síně nevrátila. „Organizačně není příprava jednání zvládnutá. Nelze vykonávat obhajobu obviněných, když spis má 40 tisíc stran. Advokát sedí na místě pro veřejnost a k dispozici má klín 30 x 30 centimetrů, kam si nemůže dát ani techniku nebo si dělat poznámky,“ řekl Blesku obhájce Daniel Prouza.

O co v obřím procesu jde?

Dvaapadesát lidí je obžalováno ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení. Za to jim hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.

„Jedni rozhodovali o tendrech a druzí usilovali o získání zakázky a zmanipulovali řízení tak, až toho dosáhli,“ popsal provinění obžalovaných státní zástupce Barnabáš Liška. Před soud se tak dostalo 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, 38 zástupců podnikatelských subjektů, 2 notáři a advokát. Ovlivnili nejméně 30 řízení na rekonstrukci vojenských objektů za 300 miliónů korun v Praze, Pardubicích, Litoměřicích, Brně a Českých Budějovicích.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pelagie ( 11. září 2012 07:59 )

to : ashari ty moulo,asi mluvíš za sebe ...ukaž mi důchodce, který se má dneska, jak říkáš dobře...no nevím

b.r.s.a ( 10. září 2012 19:00 )

Dost nemají,na důchod si vydělali,ale ono se to dotkne každého a důchod možná čeká i na Vás.

b.r.s.a ( 10. září 2012 18:59 )

Nejen důchodcům,jsou potřeba i jinde.I když jsem důchodce , souhlasím.Mě by za 200,- zavřeli nebo sebrali barák hned !!!

omega4 ( 10. září 2012 18:29 )

Miloši, už toho bylo dost, co?

ashari ( 10. září 2012 17:45 )

proc duchodcum? maji dost

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! S dospělými 1 dítěArrow

Zavřít