Radost v Liberci: Po deseti letech se narodili vzácní bílí tygři

Autor: Jitka Pecharová, mokk - 
3. července 2012
19:54

Vzácný přírůstek slaví v liberecké zoo. V první den prázdnin se tu narodila tři koťata bílých tygrů. Pokud půjde vše dobře, bude to teprve druhý úspěšný odchov v Česku. Ten první se liberecké zahradě, která má bílé tygry jako jediná z našich zoo, podařil před deseti lety.

Tygříky přivedla na svět v neděli ráno přirozeně bez zásahu ošetřovatelů samice Surya Bára (4), která přicestovala do liberecké zoo v roce 2009 z Bratislavy. Otcem je samec Paris (7).

Surya vrhla tři mláďata už loni v říjnu, jenže se o ně nestarala, a koťata tehdy uhynula. Tentokrát je ale vzornou matkou. „Prvního potomka porodila ve vnitřní ubikaci. Mládě přenesla do speciálně připravené porodnice, kde vzápětí vrhla druhé kotě. Třetí mládě přišlo na svět asi dvě hodiny poté,“ popsal mluvčí liberecké zoo Ivan Langr. Mláďata pak Surya olízala, dala jim pít mléko, a pak už se od nich nehnula ani na krok.

Mláďata jsou dosud slepá. Svět kolem sebe začnou rozeznávat až kolem dvou až tří týdnů. Jasné není ani jejich pohlaví. „To se dozvíme asi do devíti týdnů, kdy je budeme očkovat, čipovat a vážit,“ uvedl mluvčí.

Tygříky sledují neustále kamery a chovatelé zachovávají přísný klidový režim. I z tohoto důvodu uzavřeli pro veřejnost pavilon šelem. Znovu jej otevřou až v srpnu. Matku s mláďaty však mohou návštěvníci sledovat aspoň prostřednictvím obrazovky v pavilonu. Ostatní šelmy jsou ve venkovních expozicích.

V září tygříky zoo pokřtí, přičemž výběr jmen nechá na veřejnosti. Své návrhy mohou lidé posílat zahradě do konce prázdnin. Autor vítězného jména získá odměnu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

londynskypes ( 3. července 2012 20:20 )

hlavne se jim tam nestourejte v kotci ,nebo je mama necha..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud