Titanic stavěli 1095 dní, plavil se jen 4 dny

Autor: vk - 
14. dubna 2012
11:53

Bezmála 270 metrů dlouhý Titanic měl být spolu se sesterskými loděmi Britannic a Olympic odpovědí rejdařské společnosti White Star Lines na elegantní a rychlé transatlantické parníky konkurence. Do stavby obřího plavidla se dělníci z belfastské loděnice Harland & Wolff pustili 31. března 1909.

Potřeba získat v krátkém čase velké množství součástek mohla podle některých odborníků přispět k rychlému průběhu katastrofy. Analýza vzorků z vraku lodi mimo jiné ukázala, že část nýtů obsahovala vysoký podíl nečistot, a byla tudíž méně pevná. Na svou první plavbu se loď vydala pod velením kapitána Edwarda J. Smithe v pravé poledne 10. dubna 1912.

Potíže už na startu

Moc nechybělo, a cesta by skončila nehodou už na samotném počátku. Po odražení od mola se totiž Titaniku připletla do cesty jiná loď, která se utrhla ze svého kotviště. Kolizi se podařilo odvrátit a Titanic vyplul pro další pasažéry. Pak už loď s více než 2200 osobami na palubě zamířila do New Yorku.

Tudy se plavila slavná loď Tudy se plavila slavná loď | profimedia.cz, Reuters

Titanic nebyl jen největší, ale i nejluxusnější loď své doby. Společnost White Star Line nabízela na jeho palubě nejmodernější ubytování, nejlepší jídlo, ale i prvotřídní služby. Impozantní Titanic a jeho dvojče Olympic byly zároveň první lodě, které cestujícím nabízely plavecký bazén, tělocvičny či turecké lázně.

Tím však luxus nekončil. K dispozici byly rovněž prostory pro knihovnu, holičství, kavárny, hřiště na squash, venčení psů, fotolaboratoř, nemocnice s operačním sálem, mrazicí skladiště řezaných květin... Kromě toho byl Titanic vybaven špičkovou technologií – elektrickými výtahy či elektrickým osvětlením.

Loď snů v číslech

* Stavba Titaniku trvala 3 roky, jeho spuštění na vodu pouhých 62 sekund

* Váha: 21 831 tun (bez nákladu), 46 329 tun (s nákladem)

* Maximální rychlost: až 44,4 km/h

* Celková délka: 269,06 m

* Největší šířka: 28,19 m

* Hloubka lodi: 18,14 m

* Ponor: 10,54 m

mandat ( 14. dubna 2012 18:43 )

DIKY za info. Skoda vsech tech mrtvych .

Lucio1 ( 14. dubna 2012 15:29 )

Měl hodně nej., ale nejrychlejší nebyl.,proto také volil severnější, tedy rychlejší ale i nebezpečnější cestu než německá loď která držela rychlostní rekord.. Jen pro zajímavost, pokud to někdo neví,nejbližší loď volání o pomoc neslyšela,protože v rámci šetření měla jen jednoho radistu,který v té době spal..Kapitána střílení raket nijak nezajímalo.,protože na Titaniku byly jen bíle...Červené se prostě nevzaly..No a naprosté podcenění nebezpečí,které bylo evidentní,plavba plnou rychlostí,přes varování ze všech stran, to je všeobecně známo..

Zobrazit celou diskusi